7 listopada 2014r. uczniowie klas I-III przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Śniadanie daje moc”. Na początku zajęć dzieci brały udział w pogadance na temat zdrowego odżywiania. Następnie dzieci wraz wychowawcami Panią Barbarą Karkut-Szawarą i Panią Marią Zadworną przygotowały stół na którym znalazły się zdrowe produkty: sery, dżemy, warzywa, owoce, miód, mleko, płatki. Na posiłek została zaproszona Pani dyrektor Alina Gołas. Śniadanie wszystkim smakowało i dało moc na dalszą część dnia. Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.
Urodziny Kubusia Puchatka
17 października 2014 roku uczniowie klasy II i III świętowali 88 urodziny Kubusia Puchatka, na które zaproszona została pani dyrektor Renata Skoczylas i ks. Paweł Czerwonka. Świętowanie rozpoczęło się od odczytania życzeń i wręczenia prezentów solenizantowi w postaci laurek, słodyczy i baryłeczki miodu. Podczas uroczystości dzieci opowiadały o przygodach Kubusia, rozwiązywały zagadki. Nauczyły się też piosenek o sympatycznym misiu. Na tę specjalna okazję przygotowano urodzinowy tort, którym zostały poczęstowane wszystkie dzieci i zaproszeni goście. Zdjęcia można obejrzeć w Galerii.
Pasowanie na ucznia 2014
W dniu 13 października 2014 do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Zalesiu oficjalnie dołączyło 16 uczniów klasy I. Dla dzieci oraz ich rodziców „Pasowanie na ucznia ‘’ było niezwykle emocjonującym wydarzeniem; uczniowie przejęci oraz odrobinę stremowani, wzruszeni rodzice dodający otuchy swoim pociechom. Uroczystość rozpoczęła się od „egzaminu” dla pierwszaków przygotowanego przez starszych kolegów, który został zdany bez problemu. Następnie każdy uczeń zaprezentował się w czasie montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez panią Barbarę Karkut-Szawarę – wychowawczynię klasy I. Przyszła kolej na uroczyste ślubowanie, podczas którego każdy pierwszak przyrzekał sumiennie wypełniać swoje obowiązki, godnie reprezentować szkołę oraz zawsze słuchać nauczycieli i rodziców. Następnie pani dyrektor Renata Skoczylas dokonała oficjalnego pasowania na ucznia, włączając w ten sposób 16 pierwszoklasistów w poczet uczniów naszej szkoły. Uczniowie otrzymali z tej okazji dyplomy oraz drobne upominki. Nadszedł czas na gratulacje oraz pamiątkowe zdjęcia. Przebieg całego wydarzenia można zobaczyć w Galerii.
Dzień Edukacji Narodowej 2014
W poniedziałek 13 października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej znanego też jako Dzień Nauczyciela. Tradycja obchodów tego święta, przypadającego 14 października, istnieje w Polsce od 1972 roku. W innych krajach na świecie również obchodzone jest to święto. Warto wspomnieć, że 5 października przypada Światowy Dzień Nauczyciela. W Polsce dzień 14 października upamiętnia powstanie oraz zasługi Komisji Edukacji Narodowej, która znacznie przyczyniła się do rozwoju szkolnictwa oraz całego systemu oświaty. Dzięki KEN możliwa była edukacja na o wiele większą skalę niż dotychczas, wprowadzono nowoczesne podręczniki, upowszechniono język polski jako język wykładowy oraz stworzono specjalistyczne słownictwo. Równocześnie 14 października jest to dzień, który służy upamiętnieniu wysiłków i pracy nauczycieli oraz pracowników oświaty, którzy kształtują pokolenia młodych ludzi. Jest to praca trudna, wymagająca ponieważ: "Ten co kształci serca i umysły młode, ten, co ścieżki życia pokoleń toruje, tylko z kwiatu wdzięczności może mieć nagrodę, tylko z postępków, których przykłady wskazuje.” W naszej szkole, podobnie jak we wszystkich instytucjach związanych z oświatą w Polsce, ten dzień był szczególnie obchodzony. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia pani dyrektor Renaty Skoczylas, która podziękowała kadrze nauczycielskiej oraz wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w wykonywanie swojej pracy oraz za owocną współpracę przez ostatni rok. Następnie uczniowie klas V i VI przygotowani przez panią Annę Gryniewicz, zaprezentowali program artystyczny, który był bardzo wzruszający i doskonale upamiętnił ten dzień. Wśród widzów nie zabrakło także rodziców uczniów. Na zakończenie głos zabrał pan burmistrz Andrzej Gryniewicz, który na ręce Pani Dyrektor złożył życzenia dla wszystkich pracowników szkoły oraz bukiet kwiatów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.
Wycieczka do Werchraty
W sobotę 4 października udaliśmy się na kolejną wycieczkę – tym razem do Werchraty. Po drodze nawiedziliśmy rynek i 2 kościoły w Narolu, kościół w Łukawicy, klasztor Sióstr Albertynek w Pizunach, gdzie ucałowaliśmy relikwie św. Brata Alberta i bł. Bernadety Jabłońskiej. Następnym punktem wycieczki było zwiedzenie dawnej cerkwi greckokatolickiej p.w. Opieki NMP. Stamtąd udaliśmy się bezpośrednio do Werchraty. Na początku poszliśmy odwiedzić monaster św. Brata Alberta, który znajduje się w lesie ok. 4 km od drogi głównej. Obok monasteru znajdują się ruiny dawnej cerkwi grekokatolickiej. W tym samym miejscu znajdują się także niewielkie cmentarze żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej i Oddziału UPA z czasów II wojny. Po wyczerpującym marszu udaliśmy się na dziedziniec przy plebanii w Werchracie, gdzie ks. proboszcz Tomasz Kielar (wikariusz oleszycki do sierpnia 2014 r.) przygotował dla nas ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. Posileni na ciele poszliśmy zwiedzić kościół parafialny oraz drewnianą cerkiew p.w. Narodzenia NMP w pobliskim Prusiu. Wyczerpani atrakcjami całego dnia – przez Horyniec – udaliśmy się w podróż powrotną do naszych domów. Zobacz zdjęcia.
Przedstawienie "Księżniczka na ziarnku grochu"
W czwartek 25 września o godzinie 11:30 uczniowie naszej szkoły razem z uczniami szkół podstawowych w Oleszycach i Starych Oleszycach obejrzeli spektakl pt. „Księżniczka na ziarnku grochu” w wykonaniu aktorów Teatru Nowego z Rzeszowa. Przedstawienie zostało wystawione w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach jako część projektu „Dekalog Wartości” realizowanego przez Stowarzyszenie „Czas na pomoc”. Sztuka ukazuje poszukiwanie prawdziwej miłości oraz znaczenie relacji rodzinnych.
Reżyseria: Sławomir Gaudyn Obsada: Król/Medyk – Przemysław Tejkowski, Królowa – Daniela Malinowska, Książę – Krystian Filip, Księżniczka/Wróżka – Jagoda Rall
Spektakl został poprzedzony warsztatami aktorskimi prowadzonymi przez aktorów Teatru Nowego z Rzeszowa. W naszej szkole takie warsztaty artystyczne również miały miejsce, o czym można przeczytać we wcześniejszej wiadomości.
Przedstawienie było interesującym wydarzeniem kulturalnym dla naszych uczniów i spotkało się z ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem. Przedsięwzięcia takie jak warsztaty artystyczne oraz wystawienie sztuki teatralnej, przeprowadzane w ramach projektu mają na celu wspomaganie wszechstronnego rozwoju zainteresowań uczniów oraz kształtowanie właściwych postaw. Zobacz zdjęcia
Warsztaty teatralne
W dniu 24 września w naszej szkole odbyły się warsztaty teatralne przeprowadzone przez panią Danutę Malinowską - aktorkę Teatru Nowego w Rzeszowie. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Dekalog Wartości” realizowanego przez Stowarzyszenie „Czas na pomoc” działające na rzecz gminy Oleszyce. We wrześniu realizowana jest część projektu „Rodzina-Korzenie”, która ma na celu min. zwiększanie świadomości i przynależności rodzinnej, kulturowej i narodowej, a także utrwalanie uniwersalnych wartości. W zajęciach uczestniczyła grupa 20 osób wybranych z klas II-VI, które wykazywały największe predyspozycje do występowania na scenie. Byli to uczniowie posiadający zdolności aktorskie, recytatorskie oraz wokalne, którzy najlepiej prezentowali naszą szkołę w czasie różnych uroczystości. Ważne tutaj były indywidualne predyspozycje, jak również osobiste zaangażowanie dzieci.
Udział w warsztatach stanowił wyróżnienie oraz wspaniałą okazję do rozwinięcia posiadanych zdolności. Zajęcia zostały przeprowadzone w profesjonalny a zarazem przyjazny dzieciom sposób.
Pani Danuta bardzo ciekawie opowiedziała o pracy aktora oraz przygotowaniach do wykonywania tego zawodu. Dzieci dowiedziały się jak wymagające oraz trudne bywa to zajęcie, ale również ile daje radości i satysfakcji. Uczniowie przekonali się jaka jest różnica między amatorskim wykonaniem utworu np. piosenki, czy wiersza, a wykonaniem aktorskim. Praktyczne ćwiczenia angażujące ruch sceniczny oraz impostację głosu pozwoliły młodym wykonawcom na lepsze zrozumienie i wypełnienie podstawowych zadań aktora. Nasi artyści rozwijali swoje zdolności poprzez odgrywanie ról powierzonych im przez panią Danutę. Zadania nie były łatwe; jednym z nich było przekazywanie konkretnych emocji lub przedstawianie cech tylko za pomocą ruchu lub gestów bez użycia słów. Pozornie to nic trudnego, jednak wyzwaniem jest przedstawić w ten sposób więdnący koper, zaperzoną marchewkę czy zmęczoną pietruszkę z wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Ćwiczenia te wymagały od dzieci otwartości oraz pewnej dozy śmiałości a także pomysłowości. Wskazówki pani prowadzącej zajęcia okazały się bezcenne w inscenizacji poszczególnych fragmentów utworów. Oprócz tego uczniowie poznali ćwiczenia pozwalające otworzyć się na scenie oraz przezwyciężyć tremę przed występem.
Wszystkie wiadomości oraz rady przekazane przez panią Danutę Malinowską będą stanowiły bazę cennych wskazówek na przyszłość dla naszych młodych artystów. W ramach projektu „Dekalog Wartości” uczestnicy warsztatów otrzymali również foldery z materiałami ćwiczeniowymi rozwijającymi predyspozycje aktorskie. Znajdują się w nich min. ćwiczenia przygotowujące do występu, ćwiczenia na koncentracje, trening wyobraźni oraz ćwiczenia poprawiające dykcję. Materiały będą stanowiły także pomoc w przygotowywaniu kolejnych występów artystycznych.
Po zakończonych warsztatach uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek zorganizowany przez Stowarzyszenie „Czas na pomoc”. Wszyscy uczniowie bardzo aktywnie i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach co można zobaczyć w Galerii zdjęć.
Aktualizacja danych
Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
Wycieczka rowerowa na Lichacze
W sobotę 20 września rozpoczął się kolejny sezon działalności Koła Turystyczno-Religijnego. NA pierwszą wycieczkę wyruszyliśmy na Lichacze, gdzie stoi mała Kapliczka Matki Bożej Jagodnej przy której odbywają się co roku w lipcu uroczystości odpustowe. Po nawiedzeniu Kapliczki i krótkiej modlitwie udaliśmy się na pobliskie stawy. W tym malowniczym miejscu zatrzymaliśmy się najdłuższą chwilę udając się do lasu na grzybobranie. Następnie rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski i posileni udaliśmy się w podróż powrotną, która była dosyć uciążliwa, gdyż pogoda nas nie rozpieszczała (padał gęsty deszcz). Przemoknięci, ale szczęśliwi w godzinach popołudniowych wróciliśmy do swoich domów.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
1 września 2014 r. rozbrzmiał pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym. Do szkoły udali się uczniowie, którzy dobrze znają to miejsce, ale przybyli też najmłodsi, którzy dopiero rozpoczynają naukę w oddziale przedszkolnym. Wszystkie dzieci razem z rodzicami oraz nauczycielami uczestniczyły w uroczystej mszy świętej o godzinie 8:00. Następnie wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej gdzie Pani Dyrektor powitała całą społeczność szkolną, a w szczególności uczniów rozpoczynających przygodę z nauką. W dalszej części uroczystości przedstawione zostały najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania szkoły. Pani Dyrektor złożyła wszystkim uczniom życzenia owocnej pracy oraz sukcesów w nowym roku szkolnym. Później uczniowie udali się do klas, aby zaznajomić się z tygodniowym rozkładem zajęć przedstawionym przez wychowawców.
W ten sposób rok szkolny 2014/2015 został oficjalnie rozpoczęty.
Podręczniki dla klasy pierwszej! 2014/2015
Wszystkie podręczniki i ćwiczenia do poszczególnych edukacji do klasy I będą dostępne w szkole we wrześniu.
Rodzice pierwszoklasistów zakupują tylko podręcznik do nauki religii.
Zakończenie roku szkolnego 2013/2014
„Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek,
Jutro wakacje, lekcje skończone!
A teraz wszystkich czeka nagroda
Wakacje, wczasy, słońce, pogoda,
Gorący piasek, szum morskiej fali,
Kuszący zapach piasku w oddali.
Pachnące kwiaty na łąkach w trawie,
Kąpiel w jeziorze, łódka na stawie,
Perlista rosa na listkach w borze,
Złociste pola, rzeka i morze.”Piątek 27 czerwca był ostatnim dniem roku szkolnego 2013/2014, był także zwieńczeniem wysiłków i trudów nauczycieli oraz uczniów. Uroczysta msza święta o godzinie 8:00 poprzedziła rozdanie świadectw i nagród. Pani Dyrektor wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz dyplomy i nagrody zdobyte przez uczniów w różnych konkursach. Pożegnaliśmy również absolwentów klasy VI, którym życzymy sukcesów w dalszym toku nauki. Wakacje są czasem odpoczynku, jednak nawet wtedy nie można zapominać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.
Podręczniki na rok szkolny 2014/2015
Wykaz podręczników na rok szkolny 2014/2015 znajduje się w zakladce - Dokumenty szkoły
Dzień Otwarty Oddziału Przedszkolnego
W dniu 25 czerwca 2014 r. w naszej szkole rodzice i dzieci, które rozpoczną przygode ze szkołą od 1 września 2014 r. wzieli udział w Dniu Otwartym Oddziału Przedszkolnego.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Panią mgr Marię Zadworną i wspólnie ze starszymi kolegami bawiły się na szkolnym placu zabaw.
Dzień Książki 28.05.2014 r.
Środa 28 maja była szczególnym dniem w naszej szkole, ponieważ wtedy odbył się Dzień Książki. Święto to ma na celu propagowanie czytelnictwa, zachęcanie dzieci do sięgania po książki w chwilach wolnych. W tym roku motywem przewodnim była twórczość Jana Pawła II, dlatego mottem wydarzenia były słowa Papieża: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”.
Uczniowie mogli bliżej zapoznać się z twórczością, życiorysem, oraz historią pontyfikatu Jana Pawła II. Było to możliwe min. poprzez występ artystyczny, a także wystawę książek przygotowaną wspólnie przez uczniów i nauczycieli. Wszyscy zebrani mogli przypomnieć sobie słowa Jana Pawła II, wyeksponowane w formie cytatów, które wraz z portretami Papieża wykonanymi przez dzieci, ozdobiły salę. Występ uczniów rozpoczęto od prezentacji historii książki w Polsce, następnie widzowie zostali zaproszeni na przedstawienie przygotowane przez uczniów kl. V pt. „Spór o książkę”.
Książka była oskarżona o to, że już nie jest potrzebna w dobie współczesnej technologii. Proces sądowy miał zadecydować, czy jest tak naprawdę. Obrońca świadomy tego, że ważą się dalsze losy książki, zagorzale bronił czytelnictwa, i rzetelnie argumentował swoje wnioski. Ze strony obrony na świadków powołano: panią bibliotekarkę oraz osobę z publiczności; uczennicę klasy V, które potwierdziły, że książka jest niezastąpiona w codziennym życiu oraz nauce i nie można jej wyrzucić. Pani prokurator, nie pozostawała dłużna, jej tezę, że książkę należy wycofać z użytku, stanowczo poparli świadkowie: kaseta video oraz komputer. Wszystko leżało w rękach sądu, gdy tuż przed wydaniem wyroku, głos zabrał ławnik – ks. Proboszcz Józef Dudek, który został zaproszony na tą uroczystość. Ks. Proboszcz wyraził swoją opinię na temat roli książek w życiu, potwierdził, że są one wspaniałymi przyjaciółmi w chwilach radości i smutku, i żadna gra komputerowa czy film nie są w stanie ich zastąpić. Po tym wystąpieniu sąd udał się na naradę, aby następnie ogłosić następujący werdykt: książka jest niewinna, co więcej należy jej się szacunek i należne miejsce w każdym domu ponieważ to ona od wieków uczy, bawi, rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Całe przedstawienie bardzo spodobało się publiczności, która nagrodziła aktorów owacją na stojąco. Kolejną częścią akademii była recytacja wierszy o książce w wykonaniu uczniów klasy IV, którzy zaśpiewali także piosenkę „Do zaczytania jeden krok”. W dalszej części występu uczniowie klasy VI zaprezentowali po krótce twórczość Jana Pawła II, który również bardzo kochał książki. Następnie przedstawiono życiorys Karola Wojtyły oraz historię pontyfikatu w liczbach, w tle widzowie mogli oglądać pokaz slajdów obrazujący poszczególne wydarzenia. Występ przeplatany był pieśniami papieskimi w wykonaniu uczniów klasy V. Najbardziej wzruszającą częścią tego święta było odczytanie listów do ”Naszego Świętego Jana Pawła II” napisanych przez uczniów klasy III, ich słowa poruszyły wszystkich ponieważ były bardzo szczere i płynęły głęboko z serca. Występy wszystkich uczniów bardzo spodobały się publiczności i zawsze spotykały się z entuzjastycznymi oklaskami.
Na zakończenie głos zabrał zaproszony gość- ks. Proboszcz Józef Dudek, który podziękował za zaproszenie oraz wyraził radość z powodu uczestnictwa w Święcie Książki. Przedstawił on również swoje wspomnienia i refleksje na temat spotkań z Janem Pawłem II. Następnie dzieci podziękowały księdzu za przybycie wręczając bukiet kwiatów oraz prezent w postaci książki na którą składały się wiersze oraz prace plastyczne o Papieżu w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
Święto książki
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Jan Paweł IISerdecznie zapraszamy
na uroczystość szkolną z okazji Święta Książki
pod hasłem Nasz święty Jan Paweł II,
która odbędzie się w Szkole Podstawowej w Zalesiu
28 maja 2014 r. o godz. 1100 Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie
Palma Wielkanocna
8 kwietnia 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach odbyło się rozstrzygnięcie VII edycji gminnego konkursu "Palma Wielkanocna". Nasi uczniowie otrzymali wyróżnienia:
- dzieci z oddziału przedszkolnego - opiekun Józefa Buczek,
- uczniowie klasy I - II - opiekun Maria Zadworna,
- uczniowie klasy III - opiekun Barbara Karkut - Szawara,
- wyróżnienie w kategorii klas IV - VI, otrzymała uczennica klasy IV - Honorata Węgrzyn - opiekun Renata Skoczylas.
Podczas spotkania swoje wyroby prezentowały panie z Kół Gospodyń, które zapraszały wszystkich do degustacji wypieków, ciast i sałatek.
Cała uroczystość przebiegała w miłej atmosferze.Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.
Rekolekcje wielkopostne
W dniach 10 - 12.04.2014 r. odbędą się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. 10, 11 i 12 kwietnia dzieci dowożone będą na rekolekcje do kościoła parafialnego w Oleszycach pod opieką nauczycieli. Program rekolekcji podany jest na stornie parafialnej - http://parafia-oleszyce.pl/aktualnosci/22. Plan dowozu dzieci na Mszę Św. na godz. 11:00:
- 10 i 11 kwietnia: 10:15 - Lipina PGR, 10:30 - Zalesie, 10:35 - Sucha Wola. Powrót o godz. 12:10.
- 12 kwietnia: Lipina PGR, Sucha Wola, Zalesie - ok. godz. 10:25. Powrót o godz. 12:10.
Sprawdzian szóstoklasistów
W dniu 1 kwietnia 2014 r. o godzinie 9.00 szóstoklasiści z naszej szkoły przystąpili do napisania ogólnopolskiego sprawdzianu. Podobnie jak w latach ubiegłych, pisanie tego sprawdzianu poprzedzone zostało przekazaniem uczniom przez wychowawcę klasy niezbędnych informacji dotyczących ich praw i obowiązków podczas sprawdzianu, a także sposobu kodowania prac. Uczniowie przyszli w tym dniu w strojach galowych, co podkreśliło rangę wydarzenia i wprowadziło należyty nastrój. Przed wejściem do sali legitymowali się komisji nadzorującej sprawdzian. Sprawdzian przebiegał bez zakłóceń. W maju uczniowie będą mieli możliwość sprawdzić swoje indywidualne wyniki ze sprawdzianu na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Krakowa za pomocą indywidualnych haseł. Zaświadczenia z wynikami sprawdzianu szóstoklasiści otrzymają wraz ze świadectwami na koniec roku szkolnego. Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie