• Oddział przedszkolny

• Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Zalesiu jest częściowo oddzielony od sal lekcyjnych szkoły. Ma bezpośrednie wyjście na plac zabaw. Wszystkie uroczystości szkolne obchodzone są wspólnie z uczniami szkoły. Dzieci razem dojeżdżają, mają zajęcia świetlicowe. Dzieci się integrują, znają się, kolegują, pomagają sobie. Przejście przedszkolaków do klasy pierwszej odbywa się bez dodatkowego stresu powodowanego nieznajomością środowiska.

Oddział posiada przestrzenną, jasną, estetyczną i dobrze wyposażoną w nowoczesne zabawki i pomoce dydaktyczne salę z osobną toaletą. Stoliki i krzesełka są dostosowane do wzrostu dziecka. Zabawki meble posiadają certyfikaty.

W sali urządzone są kąciki tematyczne takie jak: biblioteczka, kącik przyrodniczy, kącik kuchenny, kącik majsterkowicza, kącik sprzedawcy, kącik gier, kącik kinowy, kącik komputerowy, kącik lekarski. Każdy z tych kącików jest wyposażony w odpowiednie zabawki. Dzieci mają możliwość wyboru zabawy. Poprzez zabawę uczą się współpracować ze sobą, rywalizować, wygrywać i przegrywać. Poznają nowe słownictwo, rozwijają zainteresowania.

W kąciku komputerowym znajduje się komputer z dostępem do Internetu. Wykorzystywany jest przez wychowanków w zabawach dowolnych i tematycznych. Dzieci utrwalają poprzez programy edukacyjne literki, liczby, dzielą wyrazy na sylaby, na głoski, liczą, ćwiczą spostrzegawczość, malują itp. Co roku dokupywane są systematycznie ciekawe zabawki, gry, programy komputerowe i inne pomoce dydaktyczne.

Wszystkim naszym wychowankom zapewniamy wszechstronny, bezpieczny i radosny rozwój. (Wychowankowie uczą się wierszy, piosenek, czytają, słuchają, liczą i rozwiązują zagadki. Bawią się, grają, ćwiczą i tańczą.). Przygotowujemy je do przeżywania sukcesu i radzenia sobie z porażkami. Zapewniamy opiekę, wychowanie i naukę w atmosferze akceptacji. Dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo. Dzieci objęte są one profilaktyką prowadzoną przez higienistkę szkolną.

Dzieci biorą udział w licznych konkursach organizowanych przez szkołę oraz przez instytucje kulturalne Miasta i Gminy Oleszyce. Uczestniczą w warsztatach organizowanych na miejscu np. robienia palmy.

Wychowankowie szczególnie uzdolnieni uczestniczą w zajęciach indywidualnych lub włączani są do uczniów klas I-III np. taniec nowoczesny.

Przedszkolaki biorą udział w:

• spotkaniach z ciekawymi ludźmi,
          • uroczystościach okolicznościowych (jasełka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Wiosny, Dzień Mamy itp.),
          • akcjach charytatywnych,
          • wycieczkach (pieszych, autokarowych),
          • wyjazdach do kina,
          • zabawach okolicznościowych.

Świeże powietrze to zdrowie, dlatego jest to czas na zabawy na dworze. Przedszkolaki spacerują po najbliższym otoczeniu i nie zapominają o zabawach ruchowych na pięknym nowoczesnym placu zabaw, który znajduje się na placu szkolnym. Plac zabaw jest bezpieczny. Jest wyłożony bezpieczną na upadki powierzchnią. Znajdują się na nim, ślizgawka, huśtawki, bujaki, ściana wspinaczkowa, drabinki do zwisów i wiele innych.

Poza codziennymi zajęciami przewidzianymi w programie nauczania organizowane są zajęcia dodatkowe takie jak:

1. Nauka języka angielskiego.

Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu po 30 minut. Dzieci poprzez śpiew, zabawę i kreatywne działanie przyswajają sobie język angielski.

1. Zajęcia rytmiczno - ruchowe

Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu po 30 minut na sali ćwiczeń. Zajęcia umuzykalniają dzieci, budzą wrażliwość muzyczną i zamiłowanie do śpiewu, muzyki i tańca. Rozwijają umiejętność odtwarzania rytmu melodii głosem, ruchem i grą na instrumentach perkusyjnych.

1.  Religia.

Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu po 30 minut. Mają na celu przybliżyć dzieci do Boga, ukazać piękno świata stworzonego przez Boga oraz uwrażliwić na wartości religijne.

Ramowy rozkład dnia

Zajęcia dnia

8:00 – 9:00

Gry i zabawy dydaktyczne, zabawy konstrukcyjne, tematyczne. Oglądanie książek, albumów, czasopism dziecięcych. Prace porządkowe w sali, ćwiczenia poranne.

9:00 – 10:00

Zajęcia dydaktyczne będące realizacją treści programu wychowania przedszkolnego „Razem w przedszkolu”

Czynności higieniczne oraz przygotowanie do posiłku. Posiłek

10:30 – 11:30

Gry i zabawy dydaktyczne, zabawy konstrukcyjne, tematyczne, zabawy ze śpiewem, działalność plastyczna, zabawy ruchowe.

11:30 – 12:30

Pobyt na boisku szkolnym. Zabawy i gry ruchowe, obserwacje przyrodnicze, zabawy dowolne, prace porządkowe.

12:30 – 13:30

Stwarzanie warunków do zabaw odpowiadających zainteresowaniom dziecięcym. Praca indywidualna i zespołowa w zależności od potrzeb i możliwości dzieci. Prace porządkowe w sali.

Opracowała: Józefa Buczek