W dniach 20-23 marca 2013r. odbędą się Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci z naszej szkoły. W tych dniach nie będzie zajęć dydaktycznych tylko opiekuńcze. Opieka, dowóz uczniów i harmonogram rekolekcji zostały podane uczniom przez wychowawców.
W dniach 20-23 marca 2013r. odbędą się Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci z naszej szkoły. W tych dniach nie będzie zajęć dydaktycznych tylko opiekuńcze. Opieka, dowóz uczniów i harmonogram rekolekcji zostały podane uczniom przez wychowawców.
19 marca 2013 r. odbędzie się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu na Palmę Wielkanocnę w Szkole Podstawowej w Oleszycach. W konkursie wezmą udział klasy 0-III oraz indywidualni uczniowie z klas IV-VI. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce - Andrzej Gryniewicz. Na galę rozdania nagród pojadą uczniowie klas 0-III oraz uczniowie klas IV-VI biorący udział w konkursie.
W dniach 20, 21, 22, 23 marca 2013 r. odbędą się Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów naszej szkoły. Wzorem lat ubiegłych uczniowie będą dowożeni na rekolekcje do Oleszyc w dniach: 20, 21 i 22 marca wg. podanego uczniom harmonogramu w późniejszym terminie pod opieką naszych nauczycieli. Te dni będą wolne od zajęć dydaktycznych.
W czwartek 31 stycznia 2013 r. w udekorowanej sali odbyła się zabawa choinkowa dla wszystkich uczniów. Zabawa trwała od godz. 14.30 – 17.30. Została zorganizowana z pomocą Rady Rodziców. O oprawę muzyczną zadbali uczniowie klasy VI. Większość uczestników postarało się o piękne i ciekawe kostiumy i przebrania. Wśród przebierańców były: kolorowe wróżki, księżniczki, czarownice, dzielni rycerze, piraci, motyle, tygrysy i wiele, wiele innych ciekawych postaci. Wszystkie dzieci wyglądały pięknie i oryginalnie. Tańczyły i bawiły się przy muzyce, a następnie posilały się smakołykami przygotowanymi przez rodziców. Zapraszam do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym.
Drodzy Rodzice!
Oddział przedszkolny jest miejscem, w którym dziecko rozpoczyna swoją przygodę z edukacją. Tu zaczyna odkrywać tajemnice świata, poznaje zasady współpracy w grupie, staje się samodzielne i przygotowane do nauki w szkole. Co roku starannie przygotowujemy wychowanków do przekraczania progu szkoły. Od kilku lat w tym gronie obok sześciolatków są też dzieci młodsze. Dzięki staraniom naszej wspaniałej kadry pedagogicznej dzieci pięcioletnie na równi z sześciolatkami śmiało przygotowują się do nauki w klasie pierwszej nie tracąc czasu na powtarzanie programu z klasy „zerowej". Nasz nauczyciel przygotował dla rodziców dzieci sześcioletnich pełną informację o gotowości ich dzieci do podjęcia nauki w szkole. Szkoła jest przygotowana do przyjęcia dzieci sześcioletnich. Czekają na nie pięknie wyposażone sale lekcyjne, sala ćwiczeń z pomocami „radosnej szkoły", wspaniały plac zabaw. Każdemu dziecku sześcioletniemu trafiającemu do naszej szkoły poświęcimy wiele troski i uwagi.
Polecamy Rodzicom strony: www.men.gov.pl i www.6latek.ore.edu.pl, informacje tam zawarte pozwolą Państwu podjąć decyzję o posłaniu dzieci sześcioletnich do szkoły.
Program na koncert WOŚP – 13.01.2013 w Szkole Podstawowej w Oleszycach
Występują:
Kl. IV – Sebastian Skiba, Tobiasz Bosak, Kinga Kisała,, Małgorzata Lasek, Aleksandra Petranik,
Kl. III – Justyna Rokosz , Wiktoria Frącik, Natalia Pelc, Kamil Balawender, Mateusz Hycza i Dominika Kuźniar, Maksymilian Sopel, Dominik Szymański,
Lista wolontariuszy XXI Finału WOŚP kwestujących na terenie Miasta i Gminy Oleszyce w dniu 13.01.2013 r.
1. |
Ernest Filipowicz |
204133 nr id. 029/1590 |
2. |
Kacper Łepcio |
204128 nr id. 027/1590 |
3. |
Wiktor Kuras |
204129 nr id. 028/1590 |
Opiekun grupy recytatorskiej: Renata Skoczylas; Opiekun grupy tanecznej: Anna Gryniewicz; Opiekun wolontariuszy i kierownik wycieczki: Ewa Fil. Zdjęcia można zobaczyć w Albumie fotograficznym.
Celem głównym naszego spotkania jest kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych.
Święta Bożego Narodzenie to święta rodzinne, spędzane w gronie najbliższych ludzi. Towarzyszy im wiele tradycji: ubieranie choinki, szopka, śpiewanie kolęd, kładzenie siana pod obrus, pierwsza gwiazdka, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, jasełka i wiele innych.
I dobrze jest, jeśli w podtrzymywaniu tych tradycji czynnie uczestniczą nasze dzieci. Zadaniem szkoły jest przygotowanie dzieci do takiego świadomego czynnego uczestnictwa.
Od początku grudnia przygotowywaliśmy się do tego spotkania.
SKO to największy i najstarszy program edukacji finansowej w Polsce.
Dzięki udziałowi w programie dziecko: wyrobi w sobie nawyk świadomego oszczędzania nawet małych kwot, nauczy się zarządzać swoim minibudżetem, nabędzie praktycznych umiejętności, jak korzystać z konta bankowego.
SKO to: program dedykowany uczniom od 6. do 13. roku życia, serwis bankowości elektronicznej, zrozumiały, bezpieczny i atrakcyjny graficznie dla dzieci, legitymacja SKO dla dziecka, stworzona na wzór karty płatniczej.
Od listopada 2012 r. w naszej szkole działa SKO. Opiekunem jest pani Lucyna Demska. Uczniowie od klasy I do klasy VI uczą się oszczędzania pieniądzy. Więcej informacji znajduje się w zakładce Przedsięwzięcia. Zapraszamy.
Dzisiaj zawitał Mikołaj. Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja biskupa. Obecnie powszechna forma tej postaci wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych. W większej części Europy, w tym w Polsce, dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu. Na skutek przenikania do europejskiej tradycji elementów kultury anglosaskiej także w Europie święty Mikołaj utożsamiany jest coraz częściej z Bożym Narodzeniem i świątecznymi prezentami. Ciąg dalszy w zakładce Przedsięwzięcia, a zdjęcia w zakładce Album fotograficzny.- źródło - Wikipedia
Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Oleszycach ogłasza konkurs na stroik bożonarodzeniowy dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Oleszyce.
Technika wykonania prac jest dowolna. Pod uwagę będzie brana kreatywność, wygląd i estetyka stroika. Do konkursu przyjmowane będą po 2 prace z każdej klasy. Zadaniem każdego uczestnika jest indywidualne i samodzielne wykonanie stroika. Autorzy pomysłowych prac otrzymają dyplomy i nagrody. Oceny prac dokona jury powołane przez Organizatora
Miejsce dostarczania stroików – Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Oleszycach ul. Mickiewicza 10; Telefon kontaktowy: 16 6315 188
Do każdego stroika należy dołączyć kartkę: Imię i Nazwisko , klasa, Szkoła , nr tel. kontaktowego.
Termin dostarczania stroików - 14.12.2012 r.; Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w dniu 18.12.2012 r. o godz.14:00 w MGBP.
DRODZY RODZICE, UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE!
Kolejny już rok zachęcamy do aktywnego włączenia się w zbiórkę żywności dla rodzin dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z naszej szkoły. Sprawmy im radość odrobiną dobra. W dniach 28 listopada - 17 grudnia 2012 r. odbędzie się w szkole zbiórka żywności i środków czystości. Pamiętajmy, że drobnym gestem życzliwości dostarczymy wiele radości w okresie Świąt Bożego Narodzenia innym i sobie. Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie!
Wigilia świętego Andrzeja, przypada 29 listopada i jest to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swym przyszłym losie. Święty Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkryciu przyszłości i dlatego przeprowadzano wróżby. Chłopcy mieli podobne święto na Świętej Katarzyny, lecz z czasem tradycja ta zanikła i obecnie obchodzi się już tylko wspólnie Andrzejki. Pomysłów na andrzejkowe wróżby jest całe mnóstwo! Kiedyś zaszczytu wróżb andrzejkowych doświadczały tylko panny, a przepowiednie dotyczyły wyłącznie miłości. Teraz wróżą wszyscy niezależnie od wieku, płci i stanu cywilnego i na wszystkie tematy: od uczuć, przez przyszłe zawody, finanse czy szkolne „przewidywania”. Zdjęcia można obejrzeć w zakładce Album fotograficzny, a wróżby w zakładce, Przedsięwzięcia.
Dzisiaj obchodzono Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i Dzień Wolontariusza w MDK w Lubaczowie organizowany przez PZN i PSD z Zygmuntem Florczakiem i Reginą Adamowicz na czele. Tuż po przywitaniu gości: Macieja Szymańskiego – dyr. Podkarpackiego Oddziału PFRON, lokalnych władz w osobach Starosty, Burmistrzów i Wójtów oraz proboszcza lubaczowskiej konkatedry, przypomniano w referacie czym jest niepełnosprawność i wolontariat. Następnie honorową odznaką „Przyjaciel niewidomych” wyróżniono Małgorzatę Strycharz - MDK, Alinę Gołas – dyr. Szkoły Podstawowej w Zalesiu, wicestarostę Krzysztofa Szpyta, Zbigniewa Wróbla – przewodniczącego Rady Powiatu Lubaczowskiego i Arkadiusza Markiewicza – specjalistę z lubaczowskiego PCPR. Nasi uczniowie z klas 0-V przygotowani przez panie: Marię Zadwirną i Barbarę Karkut-Szawarę uświetniły uroczystość wierszami, piosenkami i tańcem. Pełna relacja znajduje się w zakładce Publikacje, a zdjęcia w Albumie fotograficznym.
Dzisiaj zostały wręczone nagrody za udział w konkursie na Najpiękniejszy różaniec ogłoszony i przeprowadzony przez ks. Pawła Czerwonkę. W tym konkursie nie było przegranych. Oto kilka zdjęć.
11 listopada 1918 roku - 94 lata temu, zrealizowało się marzenie naszych przodków - Polska powróciła na mapę Europy po 123 latach podziałów, niewoli i niebytu. Odzyskaliśmy wolność. W walce wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę – oddało życie. W Oleszycach obchody rozpoczęto Mszą Św. w intencji Ojczyzny, z udziałem Pocztów Sztandarowych, której przewodniczył ks. Proboszcz Józef Dudek. Następnie delegacje udały się na Bachory, gdzie zostały odczytane przemówienia przez burmistrza Miasta i Gminy Oleszyce pana Andrzeja Gryniewicza, a także Prezesa Związków Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych pana Józefa Rokosza. Całość uroczystości zakończona została złożeniem kwiatów przy pomniku. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w osobach: pani Dyrektor Alina Gołas i pani Barbara Wołoszyn.
12 listopada z w/w okazji odbył się uroczysty apel w naszej szkole. Na wstępie odśpiewaliśmy cały Mazurek Dąbrowskiego. Następnie uczniowie klas III-V pod okiem pani Renaty Skoczylas przypomnieli w wierszach, piosenkach i prezentacji historię naszego narodu. Zdjęcia można obejrzeć a Albumie fotograficznym.
Dzisiaj uczniowie kl. I-III naszej szkoły uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Wielokulturowe tradycje. Opowieści, podania i legendy” w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Kustosz muzeum Pani Barbara Kubrak w bardzo ciekawy sposób przedstawiła legendę i eksponaty z nią związane. Wspólnie wybraliśmy się w podróż do przeszłości. Zwiedziliśmy wystawę poświęconą społeczności ukraińskiej i żydowskiej zamieszkującej Ziemię Lubaczowską przed wielu laty. Poznaliśmy ciekawe stroje, nazwy świąt, potrawy charakterystyczne dla ludności ukraińskiej i żydowskiej. Wróciliśmy do szkoły bogatsi w nowe doświadczenia, wiedzę i umiejętności.
Opracowała: Maria Zadworna
Spotkanie z aktorem
W dniu 6 listopada 2012 r. w naszej szkole gościliśmy aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych w Krakowie. Artyści przedstawili sztukę pt. „Przygody Koziołka Niematołka”. Wspólnie z Koziołkiem zwiedziliśmy Chiny, Japonię, Grenlandię i Egipt. Poznaliśmy ciekawe miejsca „ magiczne słowa”, stroje, potrawy i muzykę odwiedzanych krajów. Najbardziej podobały nam się stroje i dekoracje. Barwna scenografia, charakteryzacja aktorów i muzyka sprawiły, że spektakl na długo pozostanie w pamięci widzów. Teraz już wiemy, ze podróże kształcą, uczą i wychowują. Opracowała: Maria Zadworna
3 Listopada odbył się kolejny rajd rowerowy pod hasłem "Szukamy znaków wiary naszych Ojców". Wzięło w nim udział 8 uczniów. Tradycyjnie rajd rozpoczął się przy Szkole Podstawowej w Zalesiu o godz. 10.00. W związku z obchodzoną w tych dniach Uroczystością Wszystkich Świętych, Dniem Zadusznym oraz zbliżającym się Dniem Niepodległości odwiedziliśmy różne groby i pomniki żołnierskie. Jako pierwszy odwiedziliśmy pomnik poświęcony gen. Kustroniowi oraz jego żołnierzom poległym w obronie Ojczyzny na Horaju. Stojąc przy pomniku odmówiliśmy wspólnie modlitwę za wszystkich poległych żołnierzy oraz zapaliliśmy znicz. Tak samo było przy grobie nieznanego żołnierza polskiego, który znajduje się nieopodal Horaja. Następnie udaliśmy się do Oleszyc. Tam odwiedziliśmy starą cerkiew grecko-katolicką a następnie udaliśmy się na cmentarz. Tam wsparliśmy modlitwą poległych żołnierzy polskich i radzieckich a także na ich grobach zapaliliśmy znicze. Kolejnym punktem było nawiedzenie oleszyckiego Kirkuta, czyli cmentarza żydowskiego. Stamtąd nasze kroki skierowaliśmy na halę widowiskowo-sportową przy Zespole Szkół w Oleszycach, na której odbywał się Dekanalny Turniej ministrantów w piłce nożnej. Następnie udaliśmy się do kościoła parafialnego pod wezwaniem Narodzenia NMP, który został konsekrowany przez św. Józefa Bilczewskiego. Tam zrobiliśmy zdjęcia przy ołtarzu głównym, bocznych oraz przy relikwiach św. Józefa Bilczewskiego. Na zewnątrz zostały zrobione zdjęcia przy pomniku św. Jana Nepomucena, Matki Bożej oraz bł. Jana Pawła II. Ostatnim punktem listopadowego wypadu było wspólne grilowanie. Posileni pieczoną kiełbaską udaliśmy się w drogę powrotną. Rajd zakończył się przy SP w Zalesiu o godz. 15.00. Zdjęcia można obejrzeć w Albumie fotograficznym.
Opracował: ks Paweł Czerwonka
Dzisiaj został rozstrzygnięty konkurs literacki poświęcony kulturze polskiej, realizowany w ramach projektu ,,Zakręceni w tyglu kultur’’. Temat brzmiał „Znani mieszkańcy Oleszyc i okolic”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie „Czas na pomoc” z Miejsko – Gminnym Centrum Kultury w Oleszycach. Cele konkursu było zainspirowanie młodzieży do badań i dokumentowania dziejów społeczności lokalnej oraz do poznawania historii swojej małej Ojczyzny. Naszą szkołę reprezentowała Katarzyna Wołoszyn, która zdobyła wyróżnienie. Pracę można przeczytać w zakładce – Publikacje. Gratulujemy.
Powered by aSc EduPage