• Dzień Matematyki
          • Dzień Matematyki

          • W piątek 24 marca w naszej szkole odbył się SZKOLNY DZIEŃ MATEMATYKI.

            Marzec jest miesiącem MATEMATYKI. Dzień Matematyki został wpisany do kalendarza świąt nietypowych: 9  marca – Dzień Polskiej Statystyki, 12 marca – Dzień Matematyki, 14 marca – Dzień liczby Pi.

            W zmaganiach matematycznych w naszej szkole wzięli udział uczniowie wszystkich klas łącznie z Oddziałem Przedszkolnym.

            Uczennica klasy IV – Martynka Sopel, w stroju królowej ozdobionym figurami geometrycznymi oraz z koroną na głowie, jako Matematyka – Królowa Nauk, towarzyszyła wszystkim uczniom w zmaganiach matematycznych.

            Przedszkolaki malowały kolorowanki matematyczne, uczniowie klas I – III rozpoznawali figury geometryczne, poznali nazwy brył, rywalizowali w konkursach dodawania i odejmowania, budowali szkielety brył z klocków konstrukcyjnych, układali obrazki z drewnianej mozaiki, zajmowali się kodowaniem typu dyktando graficzne.

            Uczniowie klas IV – VII dzielnie pracowali w grupach i budowali z wikliny papierowej szkielet ośmiościanu foremnego oraz dwunastościanu. Rozwiązywali krzyżówki matematyczne oraz wzięli udział w grach matematycznych.

            Uczniowie wszystkich klas przygotowując się do tego dnia przygotowali prace plastyczne na konkurs matematyczno – plastyczny „Geometria wokół nas”  - wykonali kompozycje/obrazki składające się z figur geometrycznych. Wszystkie prace były piękne i kolorowe. Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: klas I – III i IV – VIII. W kategorii klas I-III, I miejsce zajęła Julia Witko, II miejsce – Wiktoria Puk, a III miejsce – Laura Głuch. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Amelia Prasoł. W kategorii klas IV-VIII, I miejsce zajęła Emilia Pukas, II miejsce – Nikola Witko, III miejsce – Anna Balawender, a wyróżnienie otrzymali: Marcelina Raczuk, Oliwia Stec i Dawid Sawkiewicz.

            Wyłoniono również Mistrzów Tabliczki Mnożenia w dwóch kategoriach wiekowych.

            Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia w kategorii klas II-III otrzymał Wojciech Seryło, a tytuł Wicemistrza – Wiktoria Puk.

            Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia w kategorii klas IV-VIII otrzymała Patrycja Puk, a tytuł Wicemistrza – Marcelina Raczuk.

            Chętni uczniowie przygotowali plakat z życiorysem słynnego matematyka.

            W tym dniu odbył się także finał Wiosennego Turnieju Warcabowego, do którego eliminacje odbyły się pierwszego dnia wiosny.

            W kategorii klas I – III, I miejsce zajęła – Kamila Powroźnik, II miejsce – Nataniel Rapita, a III miejsce – Mateusz Osiowy.

            W kategorii klas IV – VIII, I miejsce zajęła Emilia Pukas, II miejsce – Paweł Linek, a III miejsce – Radosław Osiowy.

            Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali przydzielone im zadania.

            Święto Matematyki kierowane było do wszystkich,  nawet tych, którzy nie lubią matematyki. Zadania nie wymagały specjalnej wiedzy matematycznej – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.

            Przecież matematyka nie musi być ani nudna, ani trudna!

            Dziękujemy wszystkim za stworzenie miłej atmosfery i dobrą zabawę. Zobaczyliśmy, że matematyka – królowa nauk, może być piękna i ciekawa.

        • Rozmowy o bezpieczeństwie-spotkanie z funkcjonariuszką KPP z Lubaczowa
          • Rozmowy o bezpieczeństwie-spotkanie z funkcjonariuszką KPP z Lubaczowa

          •               W trosce o bezpieczeństwo i edukację uczniów Szkoły Podstawowej w Zalesiu zorganizowano spotkanie dla dzieci i młodzieży naszej szkoły z funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji z Lubaczowa. Pierwsza część spotkania w dniu 17. 03. 2023r. była skierowana do uczniów klas 0-IV, w trakcie którego policjantka tłumaczyła bardzo ważne kwestie dotyczące bezpieczeństwa. W ramach projektu edukacyjno-informacyjnego ,,Bezpieczeństwo - pierwsza klasa” policjantka przypomniała uczniom o podstawowych zasadach  bezpieczeństwa i postępowania w domu, w szkole, w trakcie zabaw oraz prawidłowych zasadach poruszania się po drodze i w cyberprzestrzeni. Funkcjonariuszka wyjaśniła uczniom na jaki numer alarmowy należy dzwonić gdy potrzebują pomocy lub gdy ich bezpieczeństwo, zdrowie, życie i mienie jest zagrożone, dzieci zgodnie odpowiedziały, że jest to numer 112. Następnie uczennica klasy III wraz z policjantką odtworzyły scenkę dotyczącą rozmowy z operatorem numeru 112. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu, chętnie zgłaszały się i odpowiadały na pytania policjantki. Druga część spotkania była skierowana do uczniów klas V-VIII , podczas którego w ramach programu profilaktycznego ,,Cyberbezpieczni” policjantka omówiła i przypomniała o zagrożeniach czyhających w Internecie, z którego młodzież korzysta i spędza w nim coraz więcej czasu. Poruszono temat bezpiecznego i właściwego zachowania w Internecie oraz omówiono coraz bardziej spotykany wśród młodzieży hejt- czyli mowę nienawiści. Spotkanie dotyczyło także niebezpiecznych  gier i aplikacji z których uczniowie nie powinni korzystać oraz zwrócenia szczególnej uwagi na kontaktowanie się z obcymi osobami w Internecie. Funkcjonariuszka KPP wytłumaczyła uczniom starszych klas na czym polega nieumiejętność odróżniania rzeczywistości wirtualnej od świata realnego, następnie podała wiele przykładów zachowań młodzieży i sytuacji  z życia codziennego. Spotkania te są kontynuacją cyklu spotkań profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą prowadzonych na terenie powiatu lubaczowskiego.

                                                                                                                                            Jadwiga Meder-Jaremko

        • Pierwszy Dzień Wiosny
          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • ,,Wiosna – cieplejszy wieje wiatr, Wiosna – znów nam ubyło lat,

            Wiosna – wiosna w koło, rozkwitły bzy. Śpiewa – skowronek nad nami,

            Drzewa – strzeliły pąkami, Wszystko – kwitnie w koło, i ja, i ty…”.

                                                                                   M. Bobrowski, „Wszystko kwitnie w koło”

             

                        Jak co roku o tej porze w trzecim tygodniu marca przypada Pierwszy Dzień Wiosny. Każdy z utęsknieniem czeka na ciepły powiew wiatru i wiosenne promyki słońca. W przyrodzie wszystko pomału budzi się do życia a dzień jest coraz dłuższy. Z odległej Afryki przylatują  do nas bociany a w parkach słychać śpiew ptaków. Drzewach ozdabiają bazie kotki a w ogrodach kwitną krokusy i przebiśniegi. Takie są właśnie oznaki że pora roku się zmienia. W dniu 21 marca wiosna zawitała także do naszej szkoły, dzień ten był szczególny ponieważ żegnaliśmy Panią Zimę a witaliśmy Panią Wiosnę. Pod hasłem ,,Witaj Wiosno” rozpoczęliśmy zajęcia w Szkole Podstawowej w Zalesiu.  Od rana w szkole panowała radosna atmosfera, uczniowie zgromadzeni w sali gimnastycznej z uwagą wysłuchali pogadanki na temat drewna i jego zastosowania oraz obejrzeli ciekawą prezentację o pracy leśnika, szkółce i zwierzętach przygotowaną przez przedstawiciela Nadleśnictwa Oleszyce. Następnie uczniowie obejrzeli kolekcję książek wykonanych z różnych rodzajów drewna a w ramach zajęć praktycznych wykonali drewniane magnesy na lodówkę z wizerunkiem zwierzaka. W wiosennie przyozdobionej sali do utworu Vivaldiego ,,Wiosna” uczniowie zaprezentowali swoje stroje w ,,Wiosennym pokazie mody”. Wśród pięknych i pomysłowych kreacji można było zauważyć: Panią Wiosnę, Żabę, Bociana, Pszczółkę, Biedronkę, Motylka, Dąb i wiele innych. Przebrani uczniowie otrzymali gromkie brawa, a pani z Nadleśnictwa Oleszyce wręczyła drobne upominki. Nie zabrakło też Quizów i Banku pytań dotyczących przyrody i wiosny w których to uczniowie wykazali się posiadaną wiedzą. Następnie społeczność całej szkoły wraz z kukłą Marzanny i gaikiem Wiosny udała się na spacer ,gdzie pożegnano Zimę a przywitano Panią Wiosnę. Kolejnym punktem zajęć były gry logiczne, uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w grze ,,Sudoku - Wiosenna Potyczka” oraz w ,,Wiosennym Turnieju Warcabowym”. Do Szkoły Podstawowej w Zalesiu wiosna z pewnością przyszła i tutaj zostanie...

                                                                                                             Jadwiga Meder-Jaremko

        • „Wstrzymał Słońce – Ruszył Ziemię…”
          • „Wstrzymał Słońce – Ruszył Ziemię…”

          •  

            W ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 2023 roku w Szkole Podstawowej w Zalesiu w dniu 28 lutego 2023 r. został zorganizowany Szkolny konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku, wielkim Polaku, który w historii nauki  zapisał się jako człowiek zasłużony w dziedzinie astronomii, medycyny, ekonomii i matematyki. Celem konkursu było między innymi  uczczenie 550. rocznicy urodzin polskiego naukowca. Z tej okazji uczniowie z naszej szkoły obejrzeli przygotowaną prezentację o tym wielkim uczonym oraz wykonali gazetkę ścienną na temat tego wielkiego Polaka.

        • Pancake Day -Dzień Naleśnika w SP Zalesie
          • Pancake Day -Dzień Naleśnika w SP Zalesie

          • W dniu 21 lutego 2023 r.  od samego rana na szkolnej stołówce unosił się zapach pachnących naleśników. W ramach języka angielskiego i lekcji o tematyce kulturowej pani Jadwiga Meder-Jaremko zorganizowała dla społeczności szkolnej dzień, który jest bardzo popularny  na Wyspach Brytyjskich.  Pancake Day czyli Dzień Naleśnika tzw. Ostatki, to tradycyjne święto poprzedzające rozpoczęcie Wielkiego Postu w Środę Popielcową. W Wielkiej Brytanii nie obchodzi się tłustego czwartku, tym odpowiednikiem jest tłusty wtorek z języka angielskiego: Pancake Tuesday, Pancake Day, Shrove Tuesday, Fat Tuesday). Ostatki były ostatnią okazją, aby zużyć jajka i tłuszcze przed rozpoczęciem postu, a naleśniki to doskonały sposób na spożytkowanie tych składników. Proste danie, które można zjeść na śniadanie, obiad i kolację to oczywiście naleśniki-pancakes. Ich oryginalna receptura  pozwala  przyrządzić je na słono oraz na słodko i serwować w rozmaity sposób. Dzień Naleśnika daje nam prawo do konsumowania tych pyszności bez ograniczeń. W tym dniu uczniowie naszej szkoły zamienili się w mistrzów patelni i spędzili czas na degustowaniu i przyrządzaniu naleśników. Serwowano naleśniki z kremem czekoladowym i gruszką, różnego rodzaju dżemami domowej roboty oraz owocami i serem. Miłośnicy naleśników poznali to święto od strony praktycznej jak i teoretycznej. W trakcie zajęć zapoznano uczniów ze słownictwem oraz przepisem na naleśniki w języku angielskim. Uczniowie obejrzeli filmiki jak to święto obchodzone  jest w Wielkiej Brytanii oraz zaśpiewali piosenkę I'm a pancake.

            Jadwiga Meder-Jaremko

        • Zabawa Karanwałowa
          • Zabawa Karanwałowa

          • Karnawał to czas spotkań z przyjaciółmi, przebieranych zabaw, maskarad, pochodów i zimowych balów. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Nazwa „karnawał” wywodzi się od włoskiego „carnevale”, z łaciny: „carnem levāre” („mięso usuwać”). Pożegnanie się z jedzeniem mięsa przed wielkim postem wymagało odpowiedniej oprawy w postaci muzyki i zabawy. Każdy kraj ma swoje tradycje i sposób obchodzenia karnawału. Ostatni tydzień karnawału w Polsce zaczyna Tłusty Czwartek a kończy Środa Popielcowa. Szkoła Podstawowa w Zalesiu także zorganizowała dla swoich uczniów zabawę karnawałową w dniu 17 lutego 2023 r. Kolorowe stroje, pomysłowe maski oraz skoczna muzyka były dopełnieniem zabawy choinkowej, która przebiegała w radosnej atmosferze. W trakcie szkolnego balu zawitała do nas ze swoim programem animatorka, która zaprosiła do wspólnej zabawy najmłodszych uczniów klas 0-3. Wspólne tańce, zabawy, śpiewanie piosenek oraz pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców pozwolił na wspólną integrację wszystkich uczniów naszej szkoły.

                                                                                                                                            Jadwiga Meder-Jaremko

        • Walentynki 2023
          • Walentynki 2023

          • Walentynki inaczej zwane Valentine’s Day – coroczne święto zakochanych przypadające

            14 lutego. Nazwa pochodzi od imienia św. Walentego patrona zakochanych. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne często pisane wierszem. Dzień 14 lutego jest także okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami tj. kwiaty, czekoladki, maskotki lub dedykowanie komuś romantycznej piosenki. Jeśli kogoś lubimy lub kochamy możemy wyrazić to różnych językach:

            A oto „kocham Cię" w językach europejskich:

            • polski - kocham Cię
            • angielski - I love you
            • hiszpański - Te amo/Te quiero
            • niemiecki - Ich liebe dich
            • francuski - Je t'aime
            • włoski - Ti amo

             

            Cytat z Kubusia Puchatka:


            – Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
                                    – Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.

             

            W dniu 14 lutego w Szkole Podstawowej w Zalesiu uczniowie także świętowali ten wyjątkowy dzień, pisząc kartki , które Samorząd Uczniowski roznosił w ramach poczty walentynkowej. Wszyscy uczniowie przyszli ubrani do szkoły w barwach czerwonych i różowych nawiązujących kolorystycznie do tego święta. W szkole panowała miła i radosna atmosfera, każda klasa zrobiła sobie fotkę z walentynkowym misiem, a słodkim podarunkiem dla uczniów był lizak w kształcie serduszka.                                                

                                                                                                                                            Jadwiga  Meder-Jaremko