• Warsztaty - Energia Odnawialna
          • Warsztaty - Energia Odnawialna

          • 30 października uczniowie klas 0 – V uczestniczyli w warsztatach – „Energia Odnawialna”.

            Uczniowie dowiedzieli się gdzie powstaje prąd elektryczny i jak trafia do naszych domów? Poznali odnawialne i nieodnawialne źródła energii oraz sposoby jej oszczędzania.

            Obejrzeli prezentację modeli elektrowni wiatrowej oraz słonecznej.

            Dzieci wykonały doświadczenia z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych oraz turbiny wiatrowej. Zasilali lampkę za pomocą energii wiatrowej i słonecznej. Obserwowali przemianę energii słonecznej w ruch wiatraka i sygnał dźwiękowy.

            Na koniec warsztatów uczniowie wzięli udział w zabawie – wyścigach samochodzikami napędzanymi panelami fotowoltaicznymi.

            Następnie wszystkie dzieci miały możliwość uczestnictwa w wyjątkowej sesji zdjęciowej.

        • Dyskoteka
          • Dyskoteka

          • We wtorek 24 października odbyła się druga już w tym roku dyskoteka dla wszystkich chętnych uczniów z klas IV-VIII. Uczniowie na tą dykotekę mogli przyjść w przebraniach. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 16:00 i trwała do 19:00. Organizacją imprezy zajął się Samorząd Szkolny wraz z opiekunką, panią Lucyną Turzą. Nad bezpieczeństwem naszych szkolnych tancerzy czuwali: p. Lucyna Turza, p. Lucyna Demska. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pni Dyrektor – Renata Skoczylas. Uczniowie sami zadbali o repertuar muzyczny, każdy z uczestników mógł przynieść swoje ulubione utwory. Rolę didżeja pełnił Wojciech Petranik z klasy 7. Nasi uczniowie bardzo szybko poddali się tanecznym pląsom. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane konkursy: taniec w parach przez 1 utwór muzyczne oraz gorące krzesło i most. Frekwencja na dyskotece była prawie stuprocentowa, więc można powiedzieć, że impreza udała się. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i do domu wracali z uśmiechem na twarzy.

        • Międzynarodowy Dzień Chleba
          • Międzynarodowy Dzień Chleba

          • 18 i 20 października uczniowie klas I – III obchodzili Dzień Chleba. Podczas zajęć dowiedzieli się jak powstaje chleb dzięki starej, ale bardzo wymownej opowieści „Od ziarenka do bochenka”. Chleb w naszej Polskiej tradycji ma bardzo duże znaczenie. Przyjmowany jest jako dar Boży i traktowany jest ze szczególną czcią. To jedno z najstarszych pożywień na świecie. Jego historia sięga aż do czasów starożytnych. Może mieć różne kształty i smaki, w zależności od składników i sposobu wypiekania. Jest np.: tostowy, orkiszowy, z ziarnami, razowy, pszenny, itp.

            Chleb jest świetnym źródłem energii dla naszego organizmu. Dostarcza nam węglowodanów, które pomagają nam zachować siłę i wytrzymałość do nauki i zabwy.

            Proces (pieczenia ciasta) wyrabiania ciasta do chleba wymaga pracy i cierpliwości. Ciasto musi rosnąć, dzięki dodaniu drożdży lub zakwasu. Gdy chleb się piecze, powstaje piękny zapach, który unosi się wokół. P wyczerpującej temat pogadance uczniowie w swoich klasach przygotowali ciasto i po odpowiednim czasie, pod okiem wychowawczyń, upiekli przepyszny chleb, który już po ostygnięciu z apetytem i dodatkami zjedli. W całej szkole unosił się wspaniały zapach i czuło się jak u babci.

        • Wycieczka klas IV - VIII do Jarosławia
          • Wycieczka klas IV - VIII do Jarosławia

          •         W mroźny słoneczny poranek 17 października 2023 r. uczniowie klas IV-VIII SP Zalesie wyjechali wraz z opiekunami na wycieczkę do Jarosławia. Miasto Jarosław słynęło z wielkich jarosławskich jarmarków i było miejscem, gdzie krzyżowały się szlaki handlowe łączące wschód z zachodem. Naszą przygodę ze zwiedzaniem miasta rozpoczęliśmy od ryku, gdzie centralnym punktem jest neorenesansowy ratusz. Rynek otaczają zabytkowe kamienice, a za najpiękniejszą uważa się późnorenesansową kamienicę Orsettich. Jedną z atrakcji w obrębie rynku są ,, Podziemne Przejście Turystyczne'' (Rynek 4,5,6) oraz ,,Podziemna Trasa Turystyczna'' im. prof. Feliksa Zalewskiego (Rynek 14). Wewnątrz podziemnych tras uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawe ekspozycje i wystawy archeologiczno-historyczne przenosząc się w czasy XVI i XVII-wiecznego miasta. Nie zabrakło także nowoczesnych stanowisk multimedialnych, gdzie uczniowie mogli wypiec gliniane naczynie lub przymierzyć strój z tamtych czasów. Wśród najciekawszych miejsc w Jarosławiu nie sposób nie wymienić pojezuickiej Kolegiaty Bożego Ciała. Do świątyni prowadzą monumentalne Drzwi Tysiąclecia, a wewnątrz uwagę przykuwa ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie grekokatolickiej cerkwi  pw. Przemienienia Pańskiego, w której to uczniowie mogli zobaczyć ikonę Matki Boskiej oraz piękne, kolorowe  wnętrze i zdobienia. Spacerując przy pięknej pogodzie udaliśmy się w stronę Zespołu Klasztornego SS. Benedyktynek, który otoczony jest murem obronnym liczącym ponad 800 m dł. obwarowaniem z bramą i 8 basztami obronnymi. Wokół klasztoru położony jest malowniczy park, w którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. W klasztorze znajduje się m.in. Sala Papieska w której uczniowie obejrzeli ekspozycję prezentującą ponad 1000 pamiątek  z Janem Pawłem II i innymi papieżami. Następnie udaliśmy się do Czarnej Kaplicy- unikatowego w skali świata obiektu sakralnego o sklepieniu z czerwonej cegły, które uległo stopieniu po wybuchu pożaru pod koniec II wojny światowej i zmieniło swój kolor na czarny. W drodze na basen uczniowie zapragnęli spróbować jarosławskich cebulaków, które zakupiliśmy w lokalnej piekarni. Ostatnim punktem wycieczki było spędzanie czasu na basenie rekreacyjno-sportowym, gdzie uczniowie mogli zrelaksować  się po zwiedzaniu miasta Jarosław.

                                                                                   Jadwiga Meder-Jaremko

             

             

        • Pasowanie Na Ucznia – „Podróż w cudowny świat nauki”
          • Pasowanie Na Ucznia – „Podróż w cudowny świat nauki”

          • Każde dziecko rozpoczynające naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej czeka z wielką niecierpliwością na moment, gdy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia.

            To bardzo ważne wydarzenie w naszej szkole miało miejsce 13 października.

            Uczniowie klasy pierwszej odświętnie ubrani i bardzo przyjęci przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Do tej uroczystości klasa pierwsza przygotowywała się od pierwszych dni nauki w szkole pod czujnym okiem swojej wychowawczyni pani Barbary Karkut-Szawary. Poznawali swoje prawa i obowiązki. Zapoznali się z zasadami zachowania panującymi w szkole.

            Uczyli się wierszyków, piosenek, tańca, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

            Niezwykle podniosły moment w czasie uroczystości było złożenie przyrzeczenia na flagę Polski. Po uroczystym złożeniu ślubowania, pani dyrektor Renata Skoczylas dokonała Aktu Pasowania na Ucznia, symbolicznym ołówkiem oraz złożyła uczniom życzenia. W ten sposób pierwszoklasiści oficjalnie zostali włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Zalesiu.

            Na zakończenie uczniowie otrzymali legitymacje szkolne, pamiątkowe dyplomy.

            Ponadto Pierwszoklasiści zostali obdarowani upominkami przygotowanymi przez rodziców. Nie obyło się też bez pamiątkowych zdjęć. Uroczystość pasowania była niezwykłym przeżycie dla obecnych rodziców i społeczności szkolnej, pozostanie na długo w naszej pamięci.

        • Dzień Nauczyciela w naszej szkole
          • Dzień Nauczyciela w naszej szkole

          • Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.

            Dnia 13.10.2023r. w Szkole Podstawowej w Zalesiu odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przestawienia artystycznego przygotowanego przez uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Sylwii Tarnawskiej oraz pana Mieczysława Zadwornego. Młodzi artyści piosenką i słowem upamiętnili ten wyjątkowy dzień dla całej społeczności szkolnej. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Każdy z nauczycieli otrzymał symboliczną laurkę.

            W dalszej części występu głos zabrała pani Dyrektor Renata Skoczylas, która mówiła

            o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

        • DZIEŃ JABŁKA
          • DZIEŃ JABŁKA

          • Jabłka jemy przez rok cały,

             czy są mrozy czy upały,

            nieraz trafią do szarlotki,

            lub z nich będzie kompot słodki.

             

            12 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Jabłka. Głównym celem tego dnia było zachęcania uczniów do spożywania jabłek, które są źródłem witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania. Dzieci klas I-III wraz z wychowawczyniami upiekły pyszne szarlotki,  które zjedli ze smakiem.

          • Indywidualno – drużynowe biegi przełajowe

          • Lubaczowskie błonie na „Mazurach” w pochmurną sobotę w dniu 7.10.2023 r. były miejscem rywalizacji młodych biegaczy w mistrzostwach powiatu lubaczowskiego szkół podstawowych w Indywidualno - drużynowych biegach przełajowych. W kategorii chłopców klas 5-6,  w klasyfikacji  indywidualnej  Ksawery Raczuk  zajął   II  miejsce. Nasz reprezentant w kwietniu przyszłego roku będzie  reprezentował powiat lubaczowski  na zawodach rejonowych.

            W klasyfikacji drużynowej uczniowie z SP w Zalesiu uplasowali się na 4 miejscu. Szkołę reprezentowali – Ksawery Raczuk, Dawid Sawkiewicz, Karol Szpunar, Swen Kuras, Kacper Linek oraz Mateusz Osiowy.

            G r a t u l u j e m y  i  życzymy dalszych sukcesów sportowych.

        • Szkolne mundurki  i szkoły z internatem w Wielkiej Brytanii- lekcja kulturowa
          • Szkolne mundurki  i szkoły z internatem w Wielkiej Brytanii- lekcja kulturowa

          •                 W ramach lekcji kulturowej z języka angielskiego w dniu 03.10.2023r. uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Zalesiu mieli za zadanie przyjść do szkoły w mundurkach własnego projektu nawiązujących do stylu brytyjskiego. Przeprowadzona lekcja była poświęcona na poznanie nowego słownictwa, omówienie elementów brytyjskiego mundurka zarówno noszonych przez chłopców jak i dziewczynki . Uczniowie obejrzeli modele mundurków w różnych brytyjskich szkołach, a następnie zaprezentowali swoje pomysły na forum klasy. Wszyscy uczniowie wykazali sie dużą kreatywnością, elegancją i zwracali swoim ubiorem uwagę innych uczniów w szkole. Piątoklasiści chociaż przez chwilę mogli poczuć klimat brytyjskiej szkoły. Większość szkół podstawowych w Zjednoczonym Królestwie wymaga noszenia mundurka tzw. school uniform składającego się z: bawełnianej koszulki polo, szkolnego swetra, sukienki i czarnych rajstop,  eleganckiej spódniczki lub spodni i klasycznych czarnych butów. W szkołach średnich można zauważyć noszenie krawata oraz marynarek i kamizelek z logo szkoły. Społeczność danej szkoły nosi mundurki w jednym kolorze i takim samym kroju. W trakcie zajęć dyskutowano  także na temat brytyjskiej szkoły z internatem, następnie uczniowie wyrazili swoje opinie i różnice, które zauważają w polskiej i brytyjskiej szkole. Uczniowie wysłuchali tekstu o szkole z internatem tzw. boarding school. Większość szkół z internatem z zewnątrz wygląda jak zamek z cegieł, z filmu o Harrym Potterze. Uczniowie zaczynają dzień w szkole od codziennego apelu na korytarzu tzw. school assembly, następnie lekcje trwają od 9 do 15 z przerwą na lunch. Po lekcjach wszyscy uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach rozwijających, sportowych, artystycznych według własnych zainteresowań. Część uczniów mieszka z dala od swoich rodzin, które posyłają swoje dzieci do szkoły z internatem nawet z zagranicy. W naszej szkole uczniowie tak samo spędzają czas jak brytyjskie dzieci ucząc się w klasach -classrooms, ćwicząc w sali gimnastycznej- gym, czytając książki w bibliotece- library, jedząc na stołówce- school canteen oraz bawiąc się na placu zabaw- playground. Kolejne klasy czekają na kulturowe wyzwanie twz. challenge na lekcji języka angielskiego. See you soon...

                                                                                                                                         Jadwiga Meder-Jaremko

          • Finał powiatowy w lekkoatletyce

          • W dniu 23.09.2023 r. na stadionie lekkoatletycznym SP Nr 1 w Lubaczowie, odbyły się Indywidualne Mistrzostwa SZS powiatu lubaczowskiego w lekkoatletyce  w kategorii dziewcząt i chłopców klas VII – VIII. W zawodach startowały reprezentacje szkół podstawowych rywalizując w 5 konkurencjach lekkoatletycznych. Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów: Paweł linek, Patryk Syryło, Sebastian Kubis i Bartek Węgrzyn, który w skoku w dal z rezultatem 4,64 zajął III miejsce.        

            G r a t u l u j e m y !!!

            Mieczysław Zadworny

        • 30. Akcja Sprzątania Świata
          • 30. Akcja Sprzątania Świata

          • Uczniowie klas I – III w dniu 18 września wzięli udział w 30 jubileuszowej Akcji Sprzątania Świata. Akcja była okazją do zakomunikowania mieszkańcom Zalesia, że należy dbać o czystość w swoim otoczeniu. W tym roku Sprzątanie Świata odbyło się pod hasłem „Sprzątanie łączy ludzi”.

            Uczniowie posprzątali teren wokół Świetlicy Wiejskiej, placu zabaw  drogi do szkoły. Całe przedsięwzięcie przebiegło zgodnie z planem i zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zebrane śmieci zostały zabezpieczone, a udział uczniów w akcji jak co roku miał wymiar edukacyjny i była to okazja do promowania działań proekologicznych w środowisku lokalnym.