• Uczniowie w Muzeum Kresów i na spektaklu teatralnym w Lubaczowie

• „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

Dnia 20 kwietnia 2023 roku  nasi uczniowie z klas: IV-VIII pojechali do Lubaczowa do Muzeum Kresów. Tam wysłuchali historii opowiedzianej przez przewodnika związanej z wystawą  i obejrzeli dostępne eksponaty muzealne m.in. zabytki związane z tkactwem, makietę lubaczowskiego zamku, militaria średniowieczne z terenu powiatu lubaczowskiego, moździerze wiwatowe dworskie i kościelne z przełomu XVIII/XIX wieku, dokumenty okresu galicyjskiego, militaria z pól bitewnych z lat 1914-1915, elementy uzbrojenia i wyposażenia 6. Dywizji Piechoty oraz 21. Dywizji Piechoty Górskiej w kampanii 1939, dokumenty związane z okupacją sowiecką i niemiecką, pamiątki z wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie

2-3 czerwca 1991 r, zabytki sakralne, narzędzia rolnicze, rekonstrukcję kuźni, izby wiejskiej oraz wystawę „Krzemieniec. U stóp Góry Bony”. Następnie nasi uczniowie uczestniczyli w ciekawej lekcji muzealnej pt. „Świat Niezwykłych Wynalazków”. Największym zainteresowaniem u młodzieży cieszył się gramofon i płyty winylowe. Dzięki uprzejmości pana Mateusza, uczniowie mogli posłuchać piosenek lwowskich. Nie mniejszym zainteresowaniem u młodszych uczestników cieszyły się: kamera ręczna, telefon, aparat fotograficzny, mikroskop oraz maszyna do pisania. Po zajęciach w muzeum, nasi uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli sztukę teatralną pt. „Ania na Zielonym Wzgórzu” w MDK. Wszystkim podobała się doborowa gra aktorska odtwórców roli: Ani, Maryli, Małgorzaty i Gilberta z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa, piękne kostiumy, nastrojowa muzyka oraz efekty specjalne. Piękne chwile w MDK z aktorami zostały uwiecznione na wspólnej fotografii. Wszyscy uczniowie wraz z opiekunami pełni pozytywnych wrażeń powrócili do swoich domów.

• X Konkurs Recytatorski w Parach

• „W wierszach tylko i w kwiatach ten świat staje się inny, piękniejszy, mądrzejszy, lepszy”

W dniu 3 kwietnia 2023 r. nasi uczniowie  z klas: I-VIII wzięli udział w X Konkursie Recytatorskim w Parach -  z podziałem na role dla szkół podstawowych. Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych, kształtowanie umiejętności zapamiętywania treści utworów, pobudzenie aktywności uczniów. Nasze uczennice z klasy V: Martyna Kuras i Amelia Stec otrzymały wyróżnienie za recytację utworu Jana Brzechwy „Kwoka”. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach recytatorskich.

• XXIII Edycja Akcji Góra Grosza

• Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalesiu po raz kolejny brali czynny udział w Akcji Góra Grosza. Tegoroczna XXIII edycja została przeprowadzana poprzez zbiórkę monet (od 1 gr do 5 zł) w placówkach w całej Polsce od dnia 01.11.2022 r. do 28.02.2023 r. Samorząd Uczniowski przez cały okres akcji zbierał monety do specjalnie przeznaczonych do tego celu puszek, następnie uczniowie klasy 5 z matematyczną dokładnością przeliczyli wszystkie zebrane pieniążki na łączną kwotę 213,56 zł.  Całkowita waga  zebranych monet w akcji Góra Grosza wyniosła 8 kg 340 gramów. Podstawowym celem zbiórki było uświadomienie dzieciom i młodzieży, że najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu ich koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Przyłączając sie do akcji uczniowie naszej szkoły pokazali, że wspierają swoich rówieśników, którzy potrzebują pomocy. Wrzucając monetę na Górę Grosza uczniowie przekazali środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci i rodzin w szczególności dzieci wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym . Głównym obszarem wsparcia jest: pomoc dla i instytucjonalnej pieczy zastępczej, usamodzielnienie młodzieży z pieczy zastępczej, programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych, programy dla dzieci i dla osób z ich otoczenia oraz lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie. Wszystkim uczniom naszej szkoły którzy wsparli Akcję  Góra Grosza serdecznie dziękujemy za okazanie serca i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Bo jeden grosz czyni różnicę...

Jadwiga Meder-Jaremko