Pierwszego września uczniowie wraz z rodzicami oraz Panią Dyrektor, nauczycielami i pracownikami szkoły powitali nowy rok szkolny 2015/2016. Na początku uroczystości odbyła się msza święta sprawowana przez księdza Tomasza Migasa. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie podane zostały najważniejsze informacje związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Jako pierwszy głos zabrał pan burmistrz Andrzej Gryniewicz, który wręczając bukiety kwiatów podziękował za wkład pracy dotychczasowej pani dyrektor Alinie Gołas oraz powitał nową panią dyrektor Lucynę Demską. Następnie nowa Pani Dyrektor dokonała oficjalnego otwarcia roku szkolnego 2015/2016 życząc wszystkim powodzenia i sukcesów.
wykaz podręczników na 2015/2016
Wycieczka do Zamościa kl. 0-III
W sobotę 13 czerwca 2015 r. uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej w Zalesiu wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami wybrali się na wycieczkę do Zamościa. W ZOO oglądaliśmy różne dzikie zwierzęta. Dzieciom najbardziej podobały się: żyrafy, zebry, wielbłądy, lamy, lwy, tygrysy, kangury, kolorowe papugi, żółwie, niedźwiedzie, no i oczywiście różne gatunki małp. W motylarni mogliśmy obserwować bajeczne tańce fruwających ogromnych kolorowych motyli. Pani przewodnik w pięknym kapeluszu z szerokim rondem zdradziła nam interesujące historie i legendy związane z Zamościem oraz pokazała Katedrę, zabytkowy Rynek z przepięknym Ratuszem i kolorowymi kamieniczkami. Kulminacyjnym punktem wycieczki okazał się wystrzał armatni na Bastionie. Zimne lody chłodziły żar lejący się z nieba, a zakupione pamiątki i wykonane zdjęcia obiecywały wywoływać magię wspomnień i przeżyć tamtego dnia.
Tekst: Renata Skoczylas
Wycieczka do Warszawy kl. IV-VI
Potwierdzenie hipotezy: "Wycieczki łączą, bawią i uczą jednocześnie!"
28 maja 2015 r. w deszczu, jeszcze przed wschodem słońca, uczniowie klas IV-VI w dobrych nastrojach wyruszyli ku Warszawie na dwudniowy pęd za przygodą. Już po godzinnej podróży wiatr zaczął rozpędzać chmury, a wschodzące słońce przebijając się przez nie wróżyło piękną pogodę. Król Zygmunt powitał nas ze swojej kolumny, Syrenka pomachała nam na Rynku, Kościół św. Anny oczarował kunsztem architektury, a lwy bacznie nas obserwowały przed Pałacem Prezydenckim. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza oddaliśmy też należny hołd tym, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i niepodległość naszego kraju. Ochłodę i siły na spotkanie z dzikimi zwierzętami w ZOO zaczerpnęliśmy w Parku Fontann. Dla utrwalenia w pamięci, piękno naszej stolicy chłonęliśmy z tarasu widokowego na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Punktem kulminacyjnym wieczoru okazał się kultowy musical "METRO" w Teatrze Buffo według scenariusza, choreografii i reżyserii Janusza Józefowicza oraz z muzyką Janusza Stokłosy. Wrażeń ze spektaklu nie da się opowiedzieć, trzeba go osobiście "na żywo" obejrzeć i samemu przeżyć. Po nocnym odpoczynku pełni nadziei byliśmy gotowi na kolejne wyzwania i otwarci na zmierzenie się z nauką w Centrum Nauki Kopernik oraz na wirtualną podróż ku gwiazdom w technologii fulldome w jednym z najnowocześniejszych i najbardziej oryginalnych Planetarium w Europie. Wizytę w Warszawie zakończyliśmy w przepięknych Łazienkach, gdzie zdawało się słyszeć tak bardzo znane akordy nokturnów, mazurków i polonezów Fryderyka Chopina. Aż szkoda było wyruszać w drogę powrotną…
Tekst: Renata Skoczylas
Policjanci w szkole
Dzisiaj w naszej szkole zajęcia przeprowadzili policjanci z komendy w Oleszycach. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-IV. Celem zajęć było bliższe poznanie zawodu policjanta. Dzieci chętnie zadawały pytania dotyczące pracy i obowiązków policjanta i z zainteresowaniem słuchały odpowiedzi. Kolejnym punktem zajęć była pogadanka na temat bezpiecznych wakacji. Funkcjonariusze omówili zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Poruszony także został temat wypadków dzieci w gospodarstwie rolnym oraz na niestrzeżonych kąpieliskach. Dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się aby uniknąć niebezpieczeństw i co zrobić gdy zdarzy się wypadek.
Opracowała: Joanna Mazur
Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie
Dzisiaj dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III miały przyjemność zobaczyć jak wygląda praca strażaków z bliska. W tym celu została zorganizowana wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie. W trakcie wycieczki dzieci dowiedziały się jakie są obowiązki strażaka oraz utrwaliły sobie numer alarmowy na który należy zadzwonić w razie pożaru. Strażacy opowiedzieli o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy a następnie pokazali jak wygląda straż od środka. Dzieci miały okazję obejrzeć sprzęt używany do gaszenia pożarów, samochody oraz centrum dowodzenia. Dzięki życzliwości strażaków dzieci mogły przymierzyć hełmy i mundury. Na koniec naszych odwiedzin zrobiliśmy sobie zdjęcie grupowe przy wozie strażackim, które będzie pamiątką tej wspaniałej lekcji.
Opracowała: Joanna Mazur
"Książka - mój przyjaciel"
W dniu dzisiejszym w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Dzień Książki pod hasłem: "Książka - mój przyjaciel". Uroczystość szkolna została przygotowana przez uczniów kl. II, V i VI. Podobnie jak w latach ubiegłych, miała na celu propagowanie czytelnictwa oraz zachęcenie dzieci do czytania książek. Podczas uroczystości uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o historii książki, wysłuchali recytacji wierszy o książce, zobaczyli szkolną inscenizację "Skarga książek " w wykonaniu uczniów z klasy VI. Całość uświetniły znane piosenki: "Cała Polska czyta dzieciom", "Baju, baj książeczko" oraz "O bajkach" wykonane przez dzieci z klasy II i młodzież z kl. V.
Była także przygotowana wystawa około 450 pocztówek z całej Europy przedstawiających zabytki, osobliwości natury, kultury i techniki, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Z pocztówek mogliśmy poznać Irlandię, Islandię, Ukrainę, Macedonię, Turcję, Montenegro, Holandię oraz miasta takie jak: Paryż, Budapeszt, Wilno, Kijów, Jałtę, Istanbuł, Perast, Brukselę, Londyn i Półwysep Krymski. Pocztówki pochodziły z kolekcji Pani Dyrektor szkoły.
Rajd rowerowy na Jalinę 2015
Koło Turystyczno-Religijne
W dniu 09.05.2015 r. grupa uczniów klas V-VI wybrała się na rajd rowerowy w ramach działalności Koła Turystyczno rowerowego działającego przy Szkole Podstawowej w Zalesiu. Rajd rozpoczął się o godz. 9.00. W pierwszym rzędzie udaliśmy się na tzw. "Jalinę", gdzie kiedyś były zabudowania mieszkalne, a dziś tylko pola, łąki i kapliczka Matki Bożej. Następnie zarośniętą polną drogą zmierzaliśmy w kierunku lasu. Po drodze widzieliśmy tamę wybudowaną przez bobry. Warunki na drodze do lasu były ekstremalne - wysoka trawa, błoto, gałęzie. Ale mimo trudności udało się dotrzeć. W lesie początkowo nie było wcale lepiej - takie same warunki plus droga która kończyła się rowem albo krzakami. Ale i te przeszkody pokonaliśmy, bez zagrożenia pobłądzenia. Gdy wszystko droga zrobiła się gładka i wygodna, na jednego z uczestników spadło nieszczęście - gałąź oberwała "piesek" od przerzutek. od tej pory siłą rzeczy uległ charakter wyprawy - z rajdu rowerowego na rajd pieszy. Dzięki zdobyczom współczesnej techniki udało się szybko skontaktować z ludźmi którzy przyjechali, zabrali popsuty rower a w zamian zostawili rower sprawny. Rajd mógł być dalej kontynuowany mimo strat czasowych. Lasem dojechaliśmy prawie do Nowej Grobli. Stąd drogą asfaltową wracaliśmy do początków Suchej Woli, gdzie nad polami rozpaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. Następnie udaliśmy się drogę powrotną. Na boisku szkolnym zagraliśmy jeszcze w piłkę. Po drodze dokumentowaliśmy wszystkie napotkane krzyże, figurki, kapliczki, które świadczą o wierze naszej i naszych przodków.
Ks. Paweł Czerwonka
Wiwat Maj, Trzeci Maj...
Dzisiaj w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Uroczystość szkolna rozpoczęła się od wspólnego zaśpiewania hymnu państwowego przez wszystkich uczniów. W odświętny nastrój wprowadził wszystkich obecnych program artystyczno-patriotyczny, wykonany przez uczniów kl. V i VI. Młodzież przypomniała historię uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Dodatkowych wzruszeń dostarczyły polskie pieśni patriotyczne. Opracowała: Barbara Wołoszyn
Święto Konstytucji 3 Maja
3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni przyjął ustawę - Konstytucję 3 Maja. Była drugą na świecie,a pierwszą w Europie ustawą regulującą prawa i obowiązki obywateli. Uroczystości gminne odbyły się 3 maja 2015r. Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, następnie w uroczystym pochodzie Pocztów Sztandarowych, uczestnicy udali się na plac przy Publicznym Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach, gdzie wysłuchali przemówień: Burmistrza - R. Brudniaka oraz J. Habały, pełniącego obowiązki Prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Oddziału w Oleszycach. Następnie młodzież gimnazjum przedstawiła montaż słowno - muzyczny, a delegacje zakładów, organizacji i stowarzyszeń złożyły kwiaty przy Obelisku Pamięci. W imieniu naszej szkoły kwiaty złożyły Panie: B. Wołoszyn i E. Fil-Kwiatkowska.
Lekcja w Nadleśnictwie Lubaczów
Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III udały się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Lubaczowie gdzie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią Małgorzatę Kolczak. Pani leśniczy nie tylko opowiadała o zwierzętach i roślinach występujących w naszych lasach, ale także zachęciła dzieci do aktywnego uczestnictwa w zajęciach przez przydzielenie dzieciom różnych zadań. Ponadto, w czasie naszej wycieczki, dzieci miały okazję zobaczyć ekspozycję zwierząt, obejrzeć bajkę o tematyce przyrodniczej oraz spędzić miło czas na kolorowaniu. Na koniec naszej wizyty dzieci otrzymały upominki które będą pamiątką tej wyjątkowej lekcji przyrody. Opracowała: Joanna Mazur
VII Eliminacje Powiatowe "Solo Dance" już za nami
W tegorocznych eliminacjach powiatowych „Solo Dance”, zorganizowanych przez Miejski Dom Kultury w Lubaczowie, jury w składzie: Bożena Siwiecka - instruktor tańca z Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku, Gabriela Kowalska - instruktor tańca z Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu nominowało do finału prezentacji tanecznych 9 osób, które zatańczą 18 kwietnia w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Prezentacjom tanecznym przyglądało się Jury Po obejrzeniu 35 prezentacji tanecznych komisja konkursowa nominowała do Finału Prezentacji ''Solo - Dance'' 9 uczestników: wśród których znalazła się uczennica naszej szkoły Kinga Kisała. Dla Kingi to nie pierwsza nominacja w tym konkursie. Gratulujemy kolejnego sukcesu i życzymy powodzenia na dalszym etapie.
Opracowała: Anna Gryniewicz
Lekcja otwarta "Skąd się wzięły Palmy Wielkanocne?"
Dzisiaj w Oddziale Przedszkolnym odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców pt: "Skąd się wzięły Palmy Wielkanocne?", które przeprowadziła Joanna Mazur. Celem zajęć było przybliżenie niektórych tradycji Świąt Wielkanocnych oraz stworzenie rodzicom możliwości do obserwacji swoich pociech wśród rówieśników. Na zajęciach panowała miła i radosna atmosfera. Rodzice poza obserwacją wspólnie z dziećmi wykonali palmę wielkanocną, która weźmie udział w gminnym konkursie. Zdjęcia można zobaczyć w galerii Zajęcia z palmą. Opracowała: Joanna Mazur
IV Gminny Konkurs Recytatorski
W Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach odbył się IV Gminny Konkurs Recytatorski szkół podstawowych „W parach z podziałem na role”. Uczniowie rywalizowali w kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI. Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych, kształtowanie umiejętności zapamiętywania przez dzieci treści utworów, pobudzenie aktywności uczniów. Organizatorem konkursu był Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce i Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Oleszycach. Do konkursu zgłosiło się 9 par w kategorii I-III, 7 par w kategorii IV-VI. Ocenie podlegały: opanowanie pamięciowe, dykcja, donośność głosu, modulacja, tempo mówienia, umiejętność gospodarowania oddechem i ogólne wrażenie artystyczne. Cały występ przebiegał pod okiem Jury w składzie: Maria Baran, Maria Żaczek i Maria Lechowicz, które przyznało następujące miejsca: W kategorii klas I-III - I, II i III miejsce zdobyli uczniowie SP w Oleszycach recytując wiersze Jana Brzechwy. W kategorii klas IV-VI - I miejsce: Małgorzata Lasek i Kinga Kisała kl. VI – utwór „Jedna jaskółka wiosny nie czyni” - Renata Piątkowska (SP w Zalesiu opiekun Barbara Wołoszyn); II miejsce: Patrycja Brzyska i Justyna Rokosz kl. V - utwór „Oswajanie” – Antoine de Saint - Exupery (SP w Zalesiu opiekun Barbara Wołoszyn); III miejsce: Kornel Filipowicz i Hubert Stachów kl. IV - utwór pt. „Nie dziel skóry na niedźwiedziu” - Renata Piątkowska (SP w Zalesiu opiekun Barbara Wołoszyn). W oczekiwaniu na werdykt jury, publiczność oglądała występ zespołu „Impuls” z SP w Zalesiu. Uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje utwory wykazując duże zaangażowanie. Miejsca I, II i III zostały nagrodzone dyplomami i książkami.
Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej
W Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom", którego organizatorem byli: Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Oleszycach oraz Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwała Komisja Konkursowa w składzie: dh Andrzej Osuch, dh Piotr Janowski, dh Jan Przyszły. W turnieju łącznie wzięło udział 10 uczniów ze szkół podstawowych Gminy Oleszyce. W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco: 1. Sebastian Skiba - Szkoła Podstawowa w Zalesiu; 2. Jakub Stopyra - Szkoła Podstawowa w Starych Oleszycach; 3. Patryk Mazurek – Szkoła Podstawowa w Oleszycach. Finaliści otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Oleszyce. Zwycięzcy będą reprezentować Gminę Oleszyce w eliminacjach powiatowych w Lubaczowie.
Choinka szkolna
Radości zabawom i tańcom niech nie będzie końca,
a choinka szkolna niech trwa aż do wschodu słońca.Kiedy Samorząd Uczniowski w szkole zaczyna zbiórkę barwnych baloników, wiadomo, że. czas na "wielki szkolny bal". Choinka noworoczna na zakończenie I semestru nauki jest w naszej szkole jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci i młodzieży. W tym roku 22 stycznia sala ćwiczeń, przystrojona w karnawałową dekorację, na czas zabawy zamieniła się w balową salę pełną bajkowych postaci. W takiej scenerii o godzinie 1600 gorące rytmy porywały do tańca piratów, wróżki, królewny, rycerzy, duchy, kotów w butach, Batmanów, pszczółki, czarownice i po prostu nie jestem w stanie wymienić wszystkich postaci, za jakie przebrane były dzieci. Zabawie towarzyszyły różne konkursy przygotowane przez Samorząd Uczniowski, w których każdy starał się jak tylko mógł najlepiej zaprezentować swoje umiejętności. Najciekawsze przebrania uczniów klas 0-III zostały wybrane przez rodziców i uczniów w drodze głosowania i nagrodzone książkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Wszystkim uczestnikom dopisywał znakomity humor i kondycja fizyczna....
Święto Babci i Dziadka
Babciu! Twój dom, to dom wróżki, gdzie się spełniają marzenia,
to takie miejsce na Ziemi, gdzie smutek w radość się zmienia.W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 21 stycznia 2015r. w grupie zerowej i klasach I-III odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie dyrektor szkoły Alina Gołas przywitała zaproszonych przez dzieci gości na tę uroczystość i złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W odświętnie udekorowanej sali ćwiczeń dzieci z klas 0-III wraz z paniami: Barbarą Karkut-Szawarą, Joanną Mazur, Renatą Skoczylas, Marią Zadworną i księdzem Pawłem Czerwonką przygotowały piękny program artystyczny – Jasełka Bożonarodzeniowe i koncert życzeń w formie wierszy i piosenek. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to czerwone serduszka na patyku. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.
Kolędowanie przy choince
Święta Bożego Narodzenie to święta rodzinne, spędzane w gronie najbliższych. Towarzyszy im wiele tradycji: ubieranie choinki, szopka, śpiewanie kolęd, sianko pod obrusem, pierwsza gwiazdka, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, jasełka i wiele innych. I dobrze jest, jeśli w podtrzymywaniu tych tradycji czynnie uczestniczą nasze dzieci. Zadaniem szkoły jest przygotowanie dzieci do takiego świadomego czynnego uczestnictwa. Od początku grudnia przygotowywaliśmy się do tego spotkania. Najważniejszym przedsięwzięciem była nauka śpiewania kolęd i pastorałek. Uczyliśmy się wszyscy by dzisiaj wspólnie kolędować. Ten zwyczaj jest bardzo cenny i należy go przekazywać najmłodszym pokoleniom. Wielkim przedsięwzięciem było przygotowanie Jasełek przez uczniów. Wymagało ono poznania historii narodzin Jezusa, nauczenia się tekstu na pamięć, kolęd, rozwinięcia zdolności teatralnych, przygotowania strojów i scenerii. Wykonywaliśmy ozdoby choinkowe, które obecnie zdobią naszą choinkę. Uczestniczyliśmy w konkursie na stroik bożonarodzeniowy. Nie zapomnieliśmy jak co roku także o potrzebujących –przygotowaliśmy paczkę świąteczną. Dla każdego z nas święta to czas szczególny. To nie tylko wspomnienie ważnego wydarzenia religijnego, ale także czas odpoczynku, spotkań z bliskimi - rodziną. Prawdziwie radosnych Świąt Bożego Narodzenia w zdrowiu i ciepłej rodzinnej atmosferze i nadchodzącego Nowego Roku, oby był dla nas wszystkich rokiem ciekawym, radosnym, pracowitym ale i obfitym w owoce tej pracy. Tego z całego serca życzy dyrektor szkoły.
Gminne Święto Niepodległości
W Oleszycach uczczono 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęto – tradycyjnie już – od uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele w Oleszycach przez ks. prałata Józefa Dudka. Uroczystości organizowane 11 listopada jak co roku zgromadziły liczne grono mieszkańców naszej gminy. Po nabożeństwie zebrani samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych, szkół i organizacji społecznych udali się pod pomnik na Bachory gdzie burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce Andrzej Gryniewicz wygłosił okolicznościowe przemówienie. Delegacje pod pomnikiem złożyły wieńce i wiązanki. Uroczystości uświetniły liczne poczty sztandarowe. Naszą szkołę na uroczystościach reprezentowały: Alina Gołas - dyrektor szkoły i Joanna Mazur - nauczyciel oddziału przedszkolnego.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie