6-7 czerwca 2016 r uczniowie klas V i VI z opiekunami: Aliną Gołas i Barbarą Wołoszyn pojechali na wycieczkę szkolną w Bieszczady.
Z Zalesia wyjechaliśmy o 5:00 rano. Do Sanoka dotarliśmy około godziny 7:30 gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku założone w 1958r. - największy skansen w Polsce prezentujący zabudowę drewnianą z okresu od XVII do XX w., kulturę ludową Bojków, Łemków, Pogórzan Zachodnich, Dolinian, Pogórzan Wschodnich.W skansenie oglądaliśmy budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne, użyteczności publicznej i przemysłowe.
Następnie udaliśmy się autokarem do Brzegów Górnych, gdzie wyruszyliśmy w Bieszczadzki Park Narodowy. Bieszczady są jedynymi górami w Polsce, gdzie wyróżniamy 3 piętra roślinne: piętro pogórzy, czyli dolin sięgające od 700-800 m.n.p.m, piętro regla dolnego, sięgające do 1150 m.n.p.m. i piętro połonin, czyli łąk wysokogórskich.. Szlakiem żółtymz Przełęczy Wyżnej mijając po drodze dwa ciekawe głazy upamiętniające poetę Jerzego Harasymowicza oraz pomnik poświęcony „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc” prawie padnięci weszliśmy na szczyt Połoniny Wetlińskiej (1255m.n.p.m) do Schroniska Chatki Puchatka. Wszyscy byli oczarowani krajobrazem. Po odpoczynku i posiłkuw schronisku młodzieżowym zeszliśmy do Brzegów Górnych, skąd autokarem udaliśmy się do Zagrody żubrów Nadleśnictwa Stuposiany w Mucznem. Tutaj obserwowaliśmy wypoczywające żubry po posiłku. Po drodze oglądaliśmy piece do wypalania węgla drzewnego - retorty. W Bieszczadach węglarze zwani budnikami zamieszkują w osadach zwanych Budami znajdującymi się w lasach i trudnią się wypalaniem węgla drzewnego.Następnie jadąc dużą pętlą bieszczadzką przyjechaliśmy do Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach gdzie zakwaterowaliśmy się i zjedliśmy obiadokolację. W ośrodku mieliśmy do wieczora 2 godziny odpoczynku. W wolnym czasie spacerowaliśmy po ośrodku (można było obejrzeć minizoo, Ogród Biblijny, miniatury obiektów sakralnych i zakupić pamiątki). Następnie wszyscy bardzo grzecznie udali się spać.
Drugiego dnia wycieczki zwiedzaliśmy zaporę w Myczkowcach, następnie przejechaliśmy do Bóbrki gdzie zwiedzaliśmy bardzo nowocześnie urządzone Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza (Sala Górnictwa Naftowego, Sala Ekspozycji Rafineryjnych, Sala Historii Ziemi, Kopanka „Franek”, Kanadyjka, Obelisk, Stacja Benzynowa, Dom Łukasiewicza). Oglądaliśmy szyby ropy naftowej zmieniające się na przestrzeni lat, laboratorium i aptekę Łukasiewicza oraz lampy wynalezione przez Łukasiewicza. Poznaliśmy życie i twórczość Łukasiewicza. Zobaczyliśmy sposób wydobywania ropy naftowej i zapoznaliśmy się z ciężką i niebezpieczną pracą górników.Badaliśmy własności ropy naftowej i poznaliśmy jej zastosowanie (w przemyśle, medycynie) podczas lekcji muzealnej pt. Co to jest ropa naftowa. W sklepie z pamiątkami można było zakupić lampę naftową i naftę oraz inne pamiątki związane z tym miejscem.
Następnie przejechaliśmy do Żarnowca do Muzeum Marii Konopnickiej. Zwiedziliśmy z przewodniczką wystawę twórczości poetki oraz dworek ufundowany przez naród polski w 1903r., w którym żyła i tworzyła Maria Konopnicka. W Dworku znajduje się Kolekcja darów jubileuszowych („Spiżarnia", „Pokój Ciemny”, „Dawny Gabinet”). Prezentowane są na niej unikatowe adresy hołdownicze i dary, które otrzymała Maria Konopnicka z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej od różnych towarzystw, instytucji oraz osób z Europy i Ameryki. Zasadniczą część ekspozycji stanowią wnętrza mieszkalne („Gabinet”, „Sień”, „Jadalnia”, „Pokój Kredensowy” i „Kuchnia”) urządzone zgodnie z duchem epoki.
Na koniec wycieczki przyjechaliśmy do Krosna do Centrum Dziedzictwa Szkła. Centrum Dziedzictwa Szkła to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Przewodnik przedstawił nam sposób powstawania i zdobienia szkła, rodzaje szkła, historię Huty Szkła w Krośnie. Obserwowaliśmy pracę hutników i kunszt artystów szkła,szlifowania i techniki zdobienia szkła. Podziwialiśmy piękno szklanej sztuki oglądając wystawę szkła. Niektórzy z uczniów mieli możliwość wybicia medalu ze szkła.
W każdym ze zwiedzanych miejsc uczniowie kupowali pamiątki dla swoich bliskich.Następnie zjedliśmy obiad i udaliśmy się do autokaru w drogę powrotną. Do Zalesia przyjechaliśmy około godziny 20:00. Wycieczka była edukacyjna, ciekawa i bogata programowo. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Opracowała: Alina Gołas