• Znaczenie czytania w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

        • ZNACZENIE  CZYTANIA  W  WIEKU  PRZEDSZKOLNYM  I  WCZESNOSZKOLNYM                5 czerwca 2012

          W doras­ta­niu pod dzi­ałaniem atmos­fery nowych mediów nieoce­nione znacze­nie ma czy­tanie książek przez same, umiejące już czy­tać dzieci, czy też przez rodz­iców – dzieciom, które nie opanowały jeszcze tej bez­cen­nej umiejętności.

          Nawykiem czy­ta­nia trzeba dziecko zarazić, zaszczepić w nim potrzebę obcow­a­nia z lit­er­aturą, samo nie sięg­nie po lek­turę i nie odkryje świata jaki zna­j­duje się w zakodowanych znakami wersach.

          Rozbudze­nie zain­tere­sowa­nia książką leży przede wszys­tkim w rękach rodz­iców. Potrzeba kon­taktu z lek­turą byna­jm­niej nie należy do zachowań spon­tan­icznych – trzeba wskazać dziecku drogę, jaką powinno podążać.

           Auto­ry­tetem dla maluszków w tej kwestii jest mama i tata, widok czy­ta­ją­cych rodziców, możli­wość podzi­wia­nia przez dzieci codzi­en­nego zaan­gażowa­nia opiekunów w chociaż 20 min­u­towe czy­tanie przed snem jest dobrym sposobem na rozbudze­nie w dziecku małego czytelnika.

          Jako rodz­ice, często zmęczeni całym dniem poświę­conym pracy i wychowaniu dziecka, odkładamy czyn­ność czy­ta­nia dzieciom na inny, „lep­szy” moment, bywa, że wcale on nie nad­chodzi, a zaku­pi­one, czy też podarowane książki czekają chwili aż sięg­nie po nie samo, już umiejące czy­tać dziecko. Zapom­i­na­jąc o zale­tach codzi­en­nego czyta­nia odbier­amy samym sobie bardzo prosty sposób na wychowanie swo­jej pociechy, popraw­ie­nie jej roz­woju psy­chicznego, emocjon­al­nego, społecznego.

          Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. Czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizji i komputerów.

          Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

          • buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem
          • zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
          • rozwija język, pamięć i wyobraźnię
          • uczy myślenia, poprawia koncentrację
          • wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka
          • poszerza wiedzę ogólną
          • ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole
          • uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu
          • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie

          Więź z rodzicami wzmocniona czytaniem, daje dziecku siłę do pokonywania wielu pokus i zagrożeń. Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie, czytając dzieciom.

          Czytanie powinno się dziecku kojarzyć z radością, nigdy z przymusem, karą czy nudą. Do czytania dziecku wybieramy odpowiednie książki:

          - ciekawe dla dziecka,

          - napisane lub tłumaczone poprawną polszczyzną,

          - uczące racjonalnego myślenia,

          - niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, innych istot, prawa,

          - promujące pozytywne wzorce postępowania,

          - dostosowane do wrażliwości dziecka – nie wzbudzające lęków i niepokojów,

          - unikające stereotypów kulturowych związanych z rasą, płcią,

          - budujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.

          Czytajmy dzieciom głośno książki bo są one naszym sprzymierzeńcem. Czytanie książek może być łatwym, mądrym, dostępnym sposobem budowania silnej więzi z dzieckiem, może być siłą pobudzającą intelekt i wyobraźnię.                                          

          Opracowała: Józefa Buczek