- Dyrektor szkoły
- Kadra pedagogiczna
- Koordynator d/s bezpieczeństwa
- Logopeda
- Pedagog szkolny
- Higienistka szkolna
- Sekretariat
- Biblioteka szkolna
- Pracownia internetowa
- Rozkład dzwonków
- Zajęcia pozalekcyjne
- Ankiety
- Wirus typu A/H1N1
- Radosna szkoła - miejsce zabaw i place zabaw
- Kalendarz roku szkolnego
- Ewaluacja, Raport-Oferta edukacyjna szkoły - 2010/2011
- Ewaluacja, Raport-Realizacja podstawy programowej - 2010/2011
- Ewaluacja, Raport-Prawa i obowiązki ucznia - 2010/2011
- Ewaluacja, Raport-Udział uczniów w konkursach i uroczystościach-2010/2011
- Ewaluacja, Raport-Współpraca rodziców ze szkołą - 2010/2011
- Świetlica
- Rada rodziców
- Ubezpieczenie uczniów
- Dowożenie uczniów
- Samorząd uczniowski
- Rzecznik praw ucznia
Ewaluacja, Raport-Udział uczniów w konkursach i uroczystościach-2010/2011
RAPORT
Przedmiot ewaluacji: Udział uczniów w konkursach, olimpiadach i uroczystościach
Cel ewaluacji: Zbieranie informacji o udziale uczniów w konkursach wewnętrznych i zewnętrznych oraz uroczystościach szkolnych
Sporządzono na potrzeby Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Zalesiu
Opracowała: mgr Józefa Buczek, mgr Lucyna Demska
Przedmiotem podjętej ewaluacji był udział uczniów w konkursach, olimpiadach i uroczystościach szkolnych, a jej celem było zbieranie informacji o udziale uczniów Szkoły Podstawowej w Zalesiu w konkursach wewnętrznych i zewnętrznych oraz uroczystościach szkolnych.
Dla uzyskania pełnego i obiektywnego obrazu potrzeb i oczekiwań uczniów związanych z organizacją konkursów i uroczystości w Szkole Podstawowej w Zalesiu badaniem objęto uczniów klas III – VI, nauczycieli SP w Zalesiu oraz przeanalizowano dokumentację szkolną. Łącznie liczba ankietowanych wynosi: 38 osób (100%), w tym 9 nauczycieli, co stanowi 24% badanych oraz 29 uczniów klas III- VI czyli 76% ogółu badanych.
W celu uzyskania pełnego zakresu informacji na temat udziału uczniów w konkursach, olimpiadach i uroczystościach szkolnych opracowane zostały 2 zestawy anonimowych ankiet odpowiednio sformułowanych dla nauczycieli oraz uczniów. Pytania zostały opracowane zgodnie z charakterystyką poszczególnej grupy badawczej. Zbieranie danych do ewaluacji miało miejsce na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku szkolnego tj. 2010/2011.
Wyniki analizy danych dotyczące udziału uczniów w uroczystościach szkolnych uzyskanych poprzez ankietowanie uczniów klas III – VI i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Zalesiu przedstawiają się następująco:
- 100% nauczycieli odpowiedziało, że w szkole organizuje się uroczystości dla uczniów, - 100% uczniów stwierdziło, że w szkole są organizowane uroczystości.
-W szkole nauczyciele organizują takie uroczystości, jak: Andrzejki, Mikołajki, Dzień Dziecka, apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, apele świąteczne – bożonarodzeniowy i wielkanocny, Dzień Edukacji Narodowej, Pasowanie na ucznia. - 93% uczniów stwierdziło, że jest potrzeba organizowania uroczystości, a 7% uczniów nie ma zdania na ten temat.
- 100% nauczycieli, zadeklarowało, że uczniowie chętnie uczestniczą w organizowanych uroczystościach. Świadczy o tym fakt, iż sami zgłaszają chęć udziału w uroczystościach oraz ich zaangażowanie. - na to samo pytanie 100% uczniów odpowiedziało, że bierze udział w uroczystościach szkolnych.
- Nauczyciele odpowiedzieli, iż najbardziej cenią uroczystości patriotyczne i Dzień Matki oraz uważają, że wszystkie uroczystości organizowane w szkole są bardzo ważne. - Uczniowie najwyżej cenią następujące uroczystości: Dzień Dziecka – 31% uczniów, Dzień Matki – 24%, Święto Niepodległości – 24%, apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja – 17%, apele świąteczne – 17%, Dzień Edukacji Narodowej – 10%, pożegnanie klasy szóstej – 6%, żadne – 3%, brak odpowiedzi – 12 % uczniów.
- I pytanie dotyczyło organizacji uroczystości dla uczniów w SP w Zalesiu:
- II pytanie dotyczyło rodzaju uroczystości organizowanych w szkole w przypadku nauczycieli, a w przypadku uczniów dotyczyło ono potrzeby organizowania uroczystości:
- III pytanie dotyczyło uczestnictwa uczniów w uroczystościach:
- IV pytanie w ankiecie dla nauczycieli (VI w przypadku uczniów) dotyczyło badania opinii na temat, które uroczystości organizowane w szkole są cenione najwyżej i dlaczego:
Z powyższych odpowiedzi wynika, że najbardziej cenione przez uczniów uroczystości to: Dzień Dziecka, Dzień Matki i uroczystości patriotyczne.
- IV pytanie w ankiecie dla ucznia dotyczyło ilości uroczystości w jakich brał udział uczeń:
- Wyniki uczniów przedstawiają się następująco: 6% uczniów brało udział w 6 uroczystościach, 6% w 5 uroczystościach, 34% w 4 uroczystościach, 24% brało udział w 3 uroczystościach, 6% w 2 uroczystościach, 10% - w 1 uroczystości, a 10% odpowiedziało, że nie orientuje się w ilu uroczystościach brało udział.
- V pytanie w ankietowaniu nauczycieli dotyczyło uroczystości jakie powinny być organizowane w szkole i byłyby zgodne z potrzebami i oczekiwaniami uczniów.
- Nauczyciele odpowiedzieli, że wszystkie uroczystości organizowane w szkole są zgodne z potrzebami i oczekiwaniami uczniów, a ponad to wymienili uroczystości, które powinny być organizowane: I Dzień Wiosny, Dzień Ziemi, Dzień Książki oraz Dzień Młodego Naukowca.
- To samo pytanie: jakie uroczystości byłyby zgodne z potrzebami i oczekiwaniami uczniów i powinny być organizowane w szkole, zostało skierowane do uczniów (w ankiecie pytanie nr VII).
- Uczniowie wymienili następujące uroczystości: Dzień Dziecka – 45%, Dzień Matki – 31%, Dzień Ziemi – 28%, I Dzień Wiosny – 21%, Dzień Nauczyciela – 17%, Dzień Ojca – 17%, Dzień Babci i Dziadka – 17%, rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja – 17%, Boże Narodzenie – 14%, Święto Niepodległości – 10%, Dzień Polski – 3% , spotkanie z poetami – 3%, nie udzieliło żadnej odpowiedzi - 21% uczniów.
- V pytanie w przypadku uczniów dotyczyło rodzaju uroczystości, w jakich uczniowie brali udział:
- Ankietowani uczniowie klas III-VI odpowiedzieli, że brali udział w następujących uroczystościach: apele świąteczne – 59%, Dzień Edukacji Narodowej – 48%, apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja – 34%, Święto Niepodległości – 31%, Dzień Dziecka – 24%, Dzień Matki – 21%, WOŚP – 17%, Jarmark Twórczości Ludowej – 10%, Dzień Białej Laski – 6%, brak odpowiedzi – 17% uczniów.
- VI pytanie dla nauczycieli miało za zadanie określić stanowisko tej grupy badawczej na temat, czy w szkole jest za mało organizowanych lub brakuje któregoś typu uroczystości.
- 67% nauczycieli nie wskazało żadnych uroczystości, których byłoby za mało lub brakowałoby, 11% stwierdziło że brakuje Dnia Ziemi, 11% wskazało Dzień Sportu i 11% - Dzień Książki.
- VII pytanie dotyczyło badania opinii nauczycieli na temat potrzeby wprowadzenia zmian w organizacji uroczystości w naszej szkole.
- 44% nauczycieli nie widzi potrzeby zmian w organizacji uroczystości, 56% wskazało, iż można wprowadzić obchody Dnia Książki i Dnia Młodego Naukowca, w czasie których będą odbywały się zajęcia praktyczne.
Biorąc pod uwagę powyższe odpowiedzi można stwierdzić, że w naszej szkole organizowane są różne uroczystości szkolne zgodne z kalendarzem imprez i uroczystości w danym roku szkolnym. Uczniowie chętnie biorą udział w przygotowaniu i w przebiegu każdej uroczystości.
Wyniki analizy danych dotyczące udziału uczniów w konkursach uzyskanych poprzez ankietowanie w/w grupy badawczej przedstawiają się następująco:
- I pytanie dotyczyło organizacji konkursów dla uczniów w SP w Zalesiu:
- 100% nauczycieli organizuje konkursy dla uczniów,
- 100% uczniów stwierdziło, że w szkole są organizowane konkursy.
- II pytanie dotyczyło potrzeby organizowania konkursów:
- 100% nauczycieli stwierdził, iż w szkole istnieje potrzeba organizowania konkursów,
- 86% uczniów stwierdziło, że jest potrzeba organizowania konkursów, 3% jest przeciwnego zdania i 11% nie ma zdania na ten temat.
- III pytanie dotyczyło uczestnictwa uczniów w konkursach:
- 100% nauczycieli, zadeklarowało, że uczniowie chętnie uczestniczą w organizowanych konkursach. Świadczy o tym frekwencja uczniów na konkursach oraz ich aktywność i zaangażowanie.
- na to samo pytanie 86% uczniów odpowiedziało, że bierze udział w konkursach, 11% uczniów odpowiedziało, że nie bierze udziału w konkursach, a 3% nie udzieliło żadnej odpowiedzi.
- IV pytanie w ankietowaniu nauczycieli dotyczyło badania opinii na temat dostępnej w szkole oferty konkursów oraz czy jest ona zgodna z potrzebami i oczekiwaniami uczniów:
- 100% nauczycieli udzieliło twierdzącej odpowiedzi. Jako uzasadnienie podawano pozytywny wpływ konkursów na rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów /artystycznych, językowych, związanych z ogólną wiedzą o świecie/.
- 66% uczniów stwierdziło, że konkursy spełniają ich oczekiwania. 6% wstrzymało się od udzielenia jakiejkolwiek odpowiedzi na to pytanie a 28% uczniów zaznaczyło odpowiedź przeczącą.
- Wyniki przedstawiają się następująco: 3% uczniów brało udział w 9 konkursach, 7% brało udział w 8 konkursach, 7% - w 6 konkursach, 7% w 5 konkursach, 21% brało udział w 4 konkursach, 21% w 3 konkursach, 7% w 2 konkursach, 7% w jednym konkursie, 7% nie brało udziału w żadnym konkursie a 13% odpowiedziało, że nie orientuje się w ilu konkursach brało udział.
- To samo pytanie: czy dostępna w szkole oferta konkursów jest zgodna z potrzebami i oczekiwaniami uczniów, zostało skierowane do uczniów (w ankiecie pytanie nr 6).
- IV pytanie w ankiecie dla ucznia dotyczyło ilości konkursów w jakich bierze udział uczeń:
- V pytanie w przypadku uczniów dotyczyło rodzaju konkursów, w jakich uczniowie biorą udział: - Ankietowani uczniowie klas III-VI odpowiedzieli, że biorą udział w następujących konkursach: przyrodniczych - 34%, plastycznych – 28%, z języka angielskiego -24%, religijnych – 62%, ortograficznych – 31%, czytelniczych – 14%, matematycznych – 21%, czytanie ze zrozumieniem – 31%, sportowych – 3%, ekologicznych – 21%, historycznych – 17%, muzycznym – 3%, brak odpowiedzi – 17%.
- V pytanie w ankiecie dla nauczycieli (VII w przypadku uczniów) dotyczyło badania opinii na temat, które konkursy organizowane w szkole są cenione najwyżej i dlaczego:
- Nauczyciele odpowiedzieli, iż najbardziej cenią konkursy przedmiotowe i uważają, że wszystkie konkursy organizowane w szkole są bardzo ważne.
- Uczniowie najwyżej cenią następujące konkursy: ortograficzne – 17% uczniów, matematyczne – 17%, polonistyczne – 3%, przyrodnicze – 28%, sportowe – 3%, plastyczne – 10%, religijne – 14%, brak odpowiedzi – 17% uczniów.
Z powyższych odpowiedzi wynika, że najbardziej cenione w szkole są konkursy: przyrodnicze, matematyczne i ortograficzne.
- VI pytanie w ankiecie dla nauczycieli, a VIII dla uczniów brzmiało: Jakie konkursy byłyby zgodne z potrzebami, oczekiwaniami uczniów i powinny być organizowane w szkole? - Nauczyciele odpowiedzieli, że wszystkie konkursy organizowane w szkole są zgodne z potrzebami i oczekiwaniami uczniów.
- Uczniowie chcieliby, aby przeprowadzane w szkole konkursy były nadal organizowane, a ponad to 10% uczniów chciałoby, żeby w szkole był organizowany konkurs taneczny.
- VII pytanie dla nauczycieli miało za zadanie określić stanowisko tej grupy badawczej na temat, czy w szkole jest za mało organizowanych lub brakuje któregoś rodzaju konkursu. - 100% nauczycieli nie wskazało żadnych konkursów, których byłoby za mało lub brakowałoby. Stwierdzili, iż jest ich wystarczająca ilość.
- VIII pytanie dotyczyło badania opinii nauczycieli na temat potrzeby wprowadzenia zmian w organizacji konkursów w naszej szkole. - 100% nauczycieli nie widzi potrzeby zmian w organizacji konkursów.
Na podstawie analizy dokumentów szkolnych można stwierdzić, iż w roku szkolnym 2010/2011 były zorganizowane konkursy:
- sportowe, w których wzięło udział 21% uczniów naszej szkoły,
- przedmiotowe, w których wzięli udział wszyscy uczniowie klas II – VI, czyli 56% ogółu uczniów,
- plastyczne – w których wzięło udział 48% uczniów,
- inne: Gminny Konkurs pt. „Palma Wielkanocna”, w którym wzięli udział uczniowie klas 0 – III i 1 uczeń klasy V, co stanowi 73% uczniów oraz Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” – 1 uczeń.
Ogółem we wszystkich konkursach wzięło udział: 63% uczniów na etapie szkolnym, 23% na etapie gminnym, 20% na etapie powiatowym, 7% na etapie rejonowym i 23% na etapie wojewódzkim.
Szczególne osiągnięcia uczniów naszej szkoły to:
- laureat konkursu z języka polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie,
- laureat IX Konkursu Czytania ze Zrozumieniem „Wiem, o czym, czytam”,
- finalista IX Konkursu Czytania ze Zrozumieniem „Wiem, o czym, czytam”,
- wyróżnienie w konkursie poetyckim na etapie wojewódzkim,
- VI miejsce w rejonie w tenisie stołowym chłopców.
Wnioski końcowe z przeprowadzonej ewaluacji:
- Szkoła oferuje uczniom różnorodność konkursów zgodną z ich potrzebami i oczekiwaniami.
- Szkoła umożliwia wszystkim zainteresowanym uczniom udział w konkursach
- Duży procent uczniów bierze udział w organizowanych konkursach i uroczystościach szkolnych.
- W miarę możliwości należy zorganizować konkurs taneczny
- Uroczystości organizowane w szkole miały wysoki poziom artystyczny i były dobrze odbierane przez rodziców, władze gminne i środowisko lokalne.
- W szkole należałoby zgodnie z oczekiwaniami nauczycieli i uczniów zorganizować: Dzień Ziemi, Dzień Sportu, Dzień Książki, Dzień Młodego Naukowca, Dzień Polski i w miarę możliwości spotkania z poetami.