- Dyrektor szkoły
- Kadra pedagogiczna
- Koordynator d/s bezpieczeństwa
- Logopeda
- Pedagog szkolny
- Higienistka szkolna
- Sekretariat
- Biblioteka szkolna
- Pracownia internetowa
- Rozkład dzwonków
- Zajęcia pozalekcyjne
- Ankiety
- Wirus typu A/H1N1
- Radosna szkoła - miejsce zabaw i place zabaw
- Kalendarz roku szkolnego
- Ewaluacja, Raport-Oferta edukacyjna szkoły - 2010/2011
- Ewaluacja, Raport-Realizacja podstawy programowej - 2010/2011
- Ewaluacja, Raport-Prawa i obowiązki ucznia - 2010/2011
- Ewaluacja, Raport-Udział uczniów w konkursach i uroczystościach-2010/2011
- Ewaluacja, Raport-Współpraca rodziców ze szkołą - 2010/2011
- Świetlica
- Rada rodziców
- Ubezpieczenie uczniów
- Dowożenie uczniów
- Samorząd uczniowski
- Rzecznik praw ucznia
Ewaluacja, Raport-Prawa i obowiązki ucznia - 2010/2011
RAPORT
Przedmiot ewaluacji: Prawa i obowiązki ucznia
Cel ewaluacji: Badanie przestrzegania praw i obowiązków uczniów Szkoły Podstawowej w Zalesiu i wprowadzanie na tej podstawie zmian
Sporządzono na potrzeby Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Zalesiu
Opracowały: mgr Ewa Fil, mgr Anna Gryniewicz
Przedmiotem podjętej ewaluacji były prawa i obowiązki ucznia w Szkole Podstawowej w Zalesiu , a jej celem było badanie przestrzegania praw i obowiązków uczniów a następnie wprowadzanie na tej podstawie zmian. Ewaluacja została przeprowadzona aby poznać i zweryfikować następujące aspekty dotyczące praw i obowiązków ucznia w Szkole Podstawowej w Zalesiu:
- znajomość praw i obowiązków przez uczniów
- przestrzeganie praw ucznia w szkole
- wypełnianie obowiązków szkolnych przez uczniów
- występowanie sytuacji, w których łamane są prawa ucznia
- opracowanie wniosków do realizacji na przyszłość
W ramach ewaluacji podjęte zostały następujące działania:
- analiza dokumentacji szkolnej w celu poznania sposobów w jakich nauczyciele zaznajamiają uczniów z ich prawami i obowiązkami
- przeprowadzenie i przeanalizowanie ankiety dotyczącej realizacji praw i obowiązków ucznia wypełnianej przez uczniów
- zorganizowanie konkursu wiedzy z zakresu znajomości praw i obowiązków dla uczniów klas III-VI.
Po przeprowadzeniu analizy zapisów w dziennikach szkolnych, można stwierdzić, że w każdym etapie nauczania, zostały przeprowadzone zajęcia edukujące uczniów na temat ich praw oraz obowiązków. Poszczególne zrealizowane treści zostały przedstawione w tabeli:
Klasa
Tematyka zajęć dotyczących praw i obowiązków ucznia
0
- Omówienie Konwencji Praw Człowieka.
- Rozmowa na temat szanowania praw nie tylko swoich, ale również innych ludzi.
I
- Moje Prawa oraz Obowiązki.
- Dzieci z różnych stron świata, wypowiedzi na temat Praw Dziecka.
II
- Nasze prawa i obowiązki.
- Zapoznanie z Międzynarodową Konwencją Praw Dziecka.
III
- Prawa Dziecka - wypowiedzi na temat Praw Dziecka i przyjaźni.
- Redagowanie wypowiedzi o szkole i Prawach Dziecka.
IV i V
- Jakie mam Prawa i Obowiązki ?
- Prawa i Obowiązki ucznia zapisane w statucie.
- Prawa Dziecka wynikające z Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka.
- Międzynarodowy Dzień Dziecka – Prawa i Obowiązki.
VI
- Moje Prawa i Obowiązki w szkole i w domu.
- Dzień Dziecka – Przypomnienie Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka.
Z powyższego zapisu wynika, że uczniowie są systematycznie informowani o swoich prawach i obowiązkach począwszy od pierwszego etapu kształcenia jakim jest wychowanie przedszkolne. Treści przedstawiane w ramach zajęć są dostosowane do wieku uczniów.
W ramach ewaluacji przestrzegania praw i obowiązków ucznia w Szkole Podstawowej w Zalesiu została przeprowadzona ankieta, która objęła 16 uczniów z klas IV-VI. Odpowiedzieli oni na dziewiętnaście pytań poprzez wybór konkretnej odpowiedzi, która w największym stopniu odzwierciedlała ich zdanie w danej kwestii. Celem ankiety było sprawdzenie:
- czy uczniowie są świadomi swoich praw oraz obowiązków
- czy prawa ucznia są przestrzegane w szkole
- czy wystąpiły jakieś naruszenia praw ucznia
- czy uczniowie właściwie wypełniają swoje obowiązki
Uczniowie chętnie uczestniczyli w ankiecie, ich odpowiedzi przedstawiają się następująco:
I pytanie: czy lubisz swoją szkołę? 75% uczniów (czyli 12 osób) wybrało odpowiedź „raczej tak”, 19% (3 osoby) zaznaczyło wariant „zdecydowanie tak”, 1 osoba, która odpowiada 6% orzekła że „raczej nie” lubi szkoły. Na podstawie tych wartości można stwierdzić, że zdecydowana większość uczniów lubi swoją szkołę i tylko jedna osoba z całą pewnością nie przepada za swoim miejscem nauki.
II pytanie: Jak sądzisz, co znasz lepiej- swoje prawa czy obowiązki? Niewiele więcej niż połowa osób dokładnie 56% stwierdziło, że lepiej jest zaznajomiona z prawami ucznia,
6 uczniów czyli 37% stwierdziło, że lepiej zna obowiązki, 1 osoba czyli 6% nie udzieliła żadnej odpowiedzi.
III pytanie: Czy wypełniasz uczniowskie obowiązki? Na to pytanie żadne uczeń nie odpowiedział przecząco, 81% (13 osób) zaznaczyło opcje „ raczej tak”, 19% wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”. Interpretując powyższe dane można powiedzieć, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalesiu wypełniają swoje obowiązki- przynajmniej według swojej własnej opinii.
IV pytanie: Czy w szkole można odwołać się od ustalonej przez nauczyciela oceny?
56%(9 osób)jest zdania, że można to zrobić, 31% (5 osób) uważa, że nie można się odwołać, dwie osoby- 12 % nie wie czy można to zrobić. Z większości odpowiedzi wynika, że w szkole uczniowie mogą odwołać się od oceny wystawionej przez nauczyciela.
V pytanie: Czy wiesz kto zasiada we władzach samorządu uczniowskiego?
Wszyscy uczniowie (100%) zaznaczyli odpowiedź twierdzącą. W szkole każdy uczeń wie jakie osoby należą do Samorządu Uczniowskiego.
VI pytanie: Czy w Twojej szkole działa rzecznik praw ucznia?
Podobnie jak we wcześniejszym pytaniu wszyscy (100%) odpowiedzieli, że tak działa taka osoba. Wszyscy uczniowie zdają sobie sprawę że w szkole pełniona jest taka funkcja.
VII pytanie: Czy na wybór rzecznika mieli wpływ uczniowie?
Wszyscy oprócz jednej osoby czyli 94% stwierdzili, że tak uczniowie mieli wpływ na wybór rzecznika, 1 osoba czyli 6% ankietowanych zaznaczyła odpowiedź nie wiem, z czego można wnioskować że prawdopodobnie nie zna zasad wyboru Rzecznika Praw Ucznia, przy czym pozostałe osoby wiedzą że to uczniowie wybierają osobę sprawującą tą funkcję.
VIII pytanie: Czy Twoim zdaniem Rzecznik Praw Ucznia może w czymś pomóc?
Zdecydowana większość bo 14 osób czyli 88% zaznaczyło odpowiedź, że tak Rzecznik Praw Ucznia może pomóc, 2 osoby-12% wybrało opcję, że czasem może pomóc. Odpowiedzi te świadczą, że uczniowie pozytywne postrzegają działalność Rzecznika Praw Ucznia, można dodać, że żadna osoba nie zaznaczyła odpowiedzi negatywnej.
IX pytanie: Do kogo zwracasz się w razie problemów osobistych?
Połowa ankietowanych 8 osób (50%) odpowiedziało, że w razie problemów osobistych zwraca się do wychowawcy, 6 osób czyli 37% do rodziców, 5 osób czyli 31% do koleżanki, 5 osób czyli 31% do nauczycieli, 2 osoby czyli 12% zwraca się do innych osób, 1 osoba czyli 6% zwraca się do Dyrektora Szkoły, 1 osoba czyli 6% odpowiedziała, że do nikogo. Interpretując powyższe wyniki można stwierdzić że uczniowie w szkole odnajdują osoby godne zaufania, do których zwracają się w przypadku problemów osobistych. Najczęściej są to wychowawcy, inni nauczyciele i koleżanki/koledzy.
X pytanie: Do kogo zwracasz się gdy masz trudności w nauce?
Ponad połowa osób (9 osób) bo 56% odpowiedziała, że do koleżanki, 5 osób czyli 31% zwraca się do nauczycieli, a 2 osoby czyli 12% radzi sobie sama. Widoczna jest tendencja, że uczniowie w pierwszej kolejności z trudnościami w nauce zwracają się do kolegi/ koleżanki, duża część osób zwraca się do nauczyciela informując o trudnościach w nauce.
XI pytanie: Czy dochodziłeś w szkole swoich praw w przypadku ich naruszenia?
Zdecydowana większość uczniów ponieważ 12 osób co stanowi 75% ogółu ankietowanych zaznaczyło odpowiedź że nie było takiej potrzeby, 3 osoby czyli 19% oświadczyły, że tak dochodziły swoich praw w przypadku ich naruszenia i miało to skutek pozytywny, 1 osoba czyli 6% wstrzymała się od udzielenia odpowiedzi. Odpowiedzi te świadczą o tym, że w szkole raczej nie dochodzi do naruszania praw uczniów, a jeżeli tak się dzieje uczniowie potrafią dochodzić swoich praw i kończy się to dla nich pozytywnie.
XII pytanie: Czy w Twojej szkole uczniowie są informowani o grożących ocenach niedostatecznych na miesiąc przed końcem semestru?
Wszyscy uczniowie (100%) zgodnie odpowiedzieli, że tak są informowani w takich przypadkach odpowiednio wcześniej. Wynika z tego, że wszyscy nauczyciele przestrzegają tego terminu wcześniejszego powiadomienia o grożących ocenach niedostatecznych.
XIII pytanie: Dotyczyło sytuacji, które wydarzyły się w szkole, głównie postępowania nauczycieli i zachowania wobec uczniów. Uczniowie zaznaczali czy taka sytuacja miała miejsce, jedna osoba mogła zaznaczyć kilka opcji. Wyniki przedstawiają się następująco:
- nauczyciel nie chce powiedzieć jaką wystawił ocenę- 3 osoby czyli 19%
- nauczyciel nie chce uzasadnić wystawionej oceny- 6 osób czyli 36%
- uczeń nie może obejrzeć sprawdzonej i ocenionej pracy pisemnej- brak takiej odpowiedzi
- nauczyciel wystawioną ocenę uzależnia od czynników nie związanych z Twoją wiedzą-
7osób czyli 44%
- nauczyciel uderzył ucznia- brak takiej odpowiedzi
- nauczyciel przezwał ucznia- 2 osoby czyli 12%
- uczeń nie zaznaczył żadnej odpowiedzi- 5 osób czyli 31%
Na podstawie powyższych odpowiedzi można stwierdzić, że w szkole wystąpiły następujące naruszenia praw ucznia ze strony nauczyciela uszeregowane od najrzadziej zaznaczanych do najczęściej wybieranych opcji:
- przezwanie ucznia ( która jest najbardziej subiektywną odpowiedzią bo najbardziej zależy od indywidualnej oceny wypowiadanych słów)
- brak informacji jaka ocena została wystawiona
- brak uzasadnienia wystawionej oceny
- uzależnianie wystawianej oceny od innych czynników nie związanych z wiedzą ucznia
Prawie jedna trzecia ankietowanych (31%) nie zaznaczyła żadnej odpowiedzi, co oznacza że nie spotkali się z żadną sytuacją w której naruszane byłyby prawa ucznia. Ponadto nigdy nie wystąpiła sytuacja gdy uczeń nie mógłby obejrzeć swojej sprawdzonej i ocenionej pracy pisemnej.
XIV pytanie: Czy nauczyciele wcześniej zapowiadają sprawdziany i prace klasowe?
Uczniowie w znakomitej większości udzielili odpowiedzi twierdzącej co przedstawia się następująco: 7 osób stwierdziło, że tak co stanowi 44% ogółu, połowa ankietowanych wybrała opcję- raczej tak (50%), tylko jedna osoba (6%) udzieliła odpowiedzi negatywnej czyli, że sprawdziany i prace klasowe nie są zapowiadane wcześniej.
XV pytanie: Czy nauczyciele oddają sprawdziany w ciągu dwóch tygodni?
Uczniowie w zdecydowanej większości odpowiedzieli twierdząco co przedstawia się następująco: 7 osób uważa, że tak co stanowi 44% ogółu, połowa ankietowanych jest zdania, że- raczej tak (50%), tylko jedna osoba (6%) udzieliła odpowiedzi negatywnej. Świadczy to o tym ,że nauczyciele oddają sprawdziany przed upływem dwóch tygodni.
XVI pytanie: W jaki sposób zostałeś zapoznany z prawami i obowiązkami ucznia?
Większość osób odpowiedziała, że została zapoznana z prawami i obowiązkami przez wychowawcę 60%, 34% dowiedziało się z gazetki szkolnej, a 6% ze strony internetowej.
Z powyższych odpowiedzi, wynika, że to wychowawcy w głównej mierze informują uczniów o ich prawach i obowiązkach. Gazetka szkolna jest również źródłem informacji na ten temat.
XVII pytanie: Wymień przynajmniej 3 obowiązki ucznia:
Najczęściej udzielanymi odpowiedziami były tutaj:
- Odrabianie zadań
- Przygotowanie do odpowiedzi
- Punktualność
- 2 osoby nie udzieliło odpowiedzi
Można zauważyć, że uczniowie wiążą swoje obowiązki głównie z nauką pomijając inne obowiązki takie jak właściwe zachowanie oraz godne reprezentowanie szkoły.
XVIII pytanie: Jak często zdarzało Ci się nie przestrzegać obowiązków ucznia?
Połowa osób (50%) jest zdania, że rzadko zdarzyło jej się nie wypełniać swoich obowiązków jako ucznia. Odpowiedź czasami została wybrana przez 38%, 2 osoby czyli 12% stwierdziło, że często nie przestrzega obowiązków ucznia. Wynika z tego, że uczniowie w większości przypadków wypełniają swoje obowiązki.
XIX pytanie:Jakie obowiązki najczęściej zaniedbywałeś:
Odrabianie lekcje było najczęściej wymieniane jako zaniedbywany obowiązek, wybrany w ankiecie przez 50%. Przygotowanie do lekcji zostało wybrane przez 44%, jedna osoba nie udzieliła odpowiedzi, co odpowiada 6%. Z tych odpowiedzi, wynika, że uczniowie najczęściej zaniedbują obowiązki związane z przygotowaniem do zajęć: odrabianiem zadań i przygotowaniem do odpowiedzi.
Wnioski końcowe z przeprowadzonej ewaluacji:
-
Uczniowie są bardziej świadomi swoich praw niż obowiązków w związku z czym należy podjąć działania, które miałyby na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Proponowane jest umieszczenie na tablicy ogłoszeń SU notatki informacyjnej wyszczególniającej obowiązki i prawa ucznia w Szkole Podstawowej w Zalesiu.
-
W dalszym ciągu należy kontynuować systematyczne informowanie i przypominanie praw i obowiązków ucznia na lekcjach godziny wychowawczej oraz innych przedmiotach w zależności od potrzeb i sytuacji.
-
W zdecydowanej większości prawa ucznia są przestrzegane, a jeśli nawet ma miejsce naruszenia jakiegoś prawa jest to sytuacja sporadyczna, która zazwyczaj jest rozwiązywana przez samego ucznia, lub z pomocą wychowawcy albo Rzecznika Praw Ucznia. Należy podjąć wszelkie starania aby sytuacja się nie pogorszyła.
-
W celu uniknięcia sytuacji gdzie prawa ucznia mogą być naruszone lub przynajmniej, może to być tak zinterpretowane przez ucznia, nauczyciele powinni zawsze jasno formułować komunikaty co do wystawianych ocen razem z krótkim i klarownym uzasadnieniem zrozumiałym dla ucznia.
-
Analizując znajomość obowiązków ucznia, można stwierdzić, że wiedza uczniów w większości ogranicza się do trzech aspektów:
-
obecność w szkole
-
przygotowanie do zajęć
-
odrabianie prac domowych
-
-
Natomiast pozostałe obowiązki nie zostały wymienione w ankiecie co może sugerować w niektórych przypadkach brak lub niewystarczającą znajomość obowiązków ucznia. Z tego powodu należy kłaść szczególny nacisk na przedstawianie oraz przypominanie uczniom wszystkich ich obowiązków, nie tylko związanych z nauką, ale także z zachowaniem i godnym reprezentowaniem szkoły.
-
Konsekwentne zapoznawanie rodziców z prawami i obowiązkami ucznia, a także następstwami ich nie przestrzegania zwiększy wiedzę w tym zakresie i spowoduje aktywne włączenie rodziców w realizację praw a w szczególności obowiązków uczniów w Szkole Podstawowej w Zalesiu.