• Projekt UE - Wyprawa po wiedzę


        •      

          Podsumowanie projektu - Wyprawa po wiedzę.

          1 kwietnia 2011 roku 33 uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Zalesiu wraz ze swoimi wychowawcami, tj. Panią Barbarą Karkut-Szawarą, Panią Renatą Skoczylas i Panią Marią Zadworną oraz nauczycielem wychowania fizycznego – Panią Anną Gryniewicz przystąpiło do realizacji zadań w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Mieście i Gminie Oleszyce” pod hasłem Zajęcia wyrównawcze dla uczniów z trudnościami w zdobywaniu umiejętności polonistycznych i społecznych pt. „Wyprawa po wiedzę” oraz Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. W strugach potu na naszej małej sali gimnastycznej korygujemy nasze postawy ciała i marzymy o kolejnej wyprawie po wiedzę, a każda z nich jest jedną wielką przygodą.

          WYPRAWA PO WIEDZĘ DO KINA HELIOS W RZESZOWIE

          30 kwietnia 2011 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Rzeszowa. Była to fascynująca podróż, połączona z niezwykłą „Wyprawą po wiedzę”. W tym celu udaliśmy się do profesjonalnego kina „Helios”. Na początku znaleźliśmy się w studiu projekcyjnym, w którym odbyły się zajęcia warsztatowe. Operatorzy projektorów filmowych przybliżyli nam swoją pracę „od kuchni”. Zapoznali nas z wyglądem, funkcją, sposobem działania projektora filmowego. Zobaczyliśmy także nowoczesne projektory, profesjonalne taśmy filmowe ze ścieżką dźwiękową. Każdy z uczestników wyprawy otrzymał na pamiątkę fragment takiej taśmy. Podsumowaniem naszej fantastycznej wyprawy było udanie się do sali projekcyjnej, gdzie wspólnie obejrzeliśmy animowany film w wersji 3D pt. „Rio”. Wrażeń nie da się opowiedzieć, trzeba to samemu przeżyć.

          MASKARADA W TEATRZE MASKA W RZESZOWIE

          7 maja 2011 r. wyruszyliśmy w kolejną „Wyprawę po wiedzę” do Teatru Maska w Rzeszowie, jedynego profesjonalnego teatru lalek na Podkarpaciu. Nasza przygoda rozpoczęła się od wędrówki po teatrze i spotkania z aktorem w tajemniczym miejscu po brzegi wypełnionym przeróżnymi lalkami: pacynkami klasycznymi i mimicznymi (mapety), kukłami zwykłymi oraz kukłami mechanicznymi z czempurytem, jawajkami, marionetkami, lalkami „buratu” (pochodzące z Japonii), cecelikami, a także cudnymi lalkami wymyślonymi przez scenografów.

          Każdy z nas mógł ożywić dowolną lalkę, wprawić ją w ruch, dać jej głos, a nawet zatańczyć z inną lalką. A potem usłyszeliśmy pierwszy dzwonek zapraszający do zajęcia miejsc na sali widowiskowej. Dzwonek drugi… trzeci… cisza na sali… kurtyna w górę i … „Przygody Guliwera” stały się naszymi przygodami. A na koniec były brawa, podziękowania i życzenia, bo Teatr Maska obchodził 50-te urodziny. Wspaniały jubileusz, na który zjechali goście z teatrów w całej Polsce, a także uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu.

          W FILHARMONII…TO DOPIERO WYPRAWA!

          Do dnia dzisiejszego, tj. 31 maja 2011 r. słowo „filharmonia” dla wszystkich uczniów klas I-III było znane tylko z opowiadań Pani na lekcji, prezentowanych przez nią zdjęć i krótkich filmików. Dzisiaj gościliśmy w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Poznaliśmy i poczuliśmy magię tego miejsca podczas koncertu dla dzieci „Shrek w krainie bajek”. Dopiero tutaj odkryliśmy jak piękna jest muzyka, którą przecież tak dobrze znamy z bajek wielokrotnie przez nas oglądanych. A na koniec wielkie wydarzenie: Koncert się zakończył ogromnymi brawami, ok. 800 widzów opuściło widownię. W opustoszałej sali widowiskowej pozostaliśmy tylko my (33 uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Zalesiu) i dziecięca sekcja baletowa dająca swoje popisy podczas koncertu. A potem… wyszedł do nas Pan Cezary Pazura – aktor, którego wszyscy znają i który gościnnie prowadził dzisiejszy koncert. To kameralne spotkanie trwało ponad godzinę, która wydała się nam tylko ulotną chwilką. Teraz jesteśmy bogatsi o nowe doznania, wrażenia, doświadczenia, zdjęcia i autografy.

          BLISKIE SPOTKANIA W SOLINIE

          Kolejną wyprawą po wiedzę był całodniowy wyjazd do Elektrowni Wodnej w Solinie dnia 4 czerwca 2011 roku. Pan przewodnik w sposób bardzo przystępny zapoznał nas z zasadami funkcjonowania elektrowni wodnej jako źródła odnawialnej energii. Zobaczyliśmy i podziwialiśmy nadziemną i podziemną część elektrowni. Również obejrzeliśmy film o historii i funkcjonowaniu Elektrowni w Solinie, który uzupełnił nam zdobytą wiedzę. Wielką atrakcją był dla nas wszystkich rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, wdychaliśmy zdrowe, górskie powietrze, robiliśmy zdjęcia i zachwycaliśmy się pięknem krajobrazu. Niezapomnianym przeżyciem był również spacer zaporą wodną, gdzie podziwialiśmy piękne widoki i spotkaliśmy nauczycieli oraz starszych kolegów z Publicznego Gimnazjum w Oleszycach, którzy tam odpoczywali. Na zakończenie naszej wyprawy zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i wszyscy stwierdziliśmy, że Solina to jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w Polsce.

          POWRÓT DO TEATRU

          16 października i 18 grudnia 2011 roku wyruszyliśmy w kolejne wyprawy po wiedzę do Teatru Maska w Rzeszowie. Radości, emocji, ciekawości i apetytu na wiedzę jak zwykle nam nie brakowało. Znowu mogliśmy zajrzeć do teatru od kuchni i z dziecięcą ciekawością pomyszkować. Tyle tu ciekawych i wciąż nie odkrytych miejsc, rzeczy oraz postaci.  I znów pierwszy dzwonek… drugi dzwonek… trzeci dzwonek… Wreszcie cisza na sali, kurtyna się podnosi i brama do podwodnej krainy już otwarta, bo rozpoczyna się wspaniały spektakl „Mała syrenka”…, a w nim można zobaczyć podwodny świat i usłyszeć śpiew syren i dowiedzieć się, co jest największą wartością w życiu. I znów pierwszy… drugi… trzeci dzwonek…, a potem „Wróżka Bzów” i kolejna fantastyczna przygoda…Obejrzane historie bohaterek sztuk uczą, że każde dobro zostaje kiedyś nagrodzone. Obyśmy zawsze o tym pamiętali…A z każdą kolejną wyprawą mamy jeszcze większy apetyt na wiedzę, bo przecież nauka to super przygoda i przednia zabawa…

          Opracowanie tekstu:     Renata Skoczylas          Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

               

          „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania dla uczniów klas I - III szkół podstawowych"

          Projekt Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 - Wyrównywanie szans Edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2 - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszania różnic w jakości usług edukacyjnych. Tytuł projektu: Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w mieście i Gminie Oleszyce. Okres realizacji projektu: od 1 lutego 2011r. do 30 czerwca 2013 r. Część 1. Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy; 1 grupa 7 osobowa; 44 godz. w 2011 r. ; 16 godz. w 2012 r. Część 2. Zajęcia wyrównawcze dla uczniów z trudnościami w zdobywaniu umiejętności polonistycznych i społecznych; 3 grupy

          1. 1 grupa 11 osobowa; 42 godz. w 2011 r.;  18 godz. 2012 r
          2. 1 grupa 11 osobowa; 42 godz. w 2011 r.;  18 godz. 2012 r
          3. 1 grupa 11 osobowa; 42 godz. w 2011 r.;  18 godz. 2012 r

          Cel główny: Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez dostarczenie wzorców postępowania, rozwijanie indywidualnych zainteresowań oraz indywidualizacja procesu ks ztałcenia i wychowania dzieci z klas I-III.

          Cele szczegółowe:

          1. Zapewnienie każdemu dziecku realizującemu I etap edukacyjny oferty edukacyjno – wychowawczo- profilaktycznej zgodnie z jegopotrzebami rozwojowymi.
          2. Zwiększenie dostępności, oraz  podniesienie jakości  pomocy pedagogicznej dzieciom z obszaru wiejskiego ze środowiska popegeerowskiego do ośrodków kultury i sztuki.
          3. Zwiększenie stopnia i zakresu wykorzystania aktywizujących metod nauczania.
          4. Otwieranie okna na świat w celu poznania i rozumienia świata, radzenie sobie w codziennych sytuacjach.
          5. Gromadzenie spostrzeżeń, które stanowią podstawę rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego.
          6. Przygotowanie do samodzielnych wypraw w celu zaspokojenia swojej ciekawości.
          7. Rozwijanie indywidualnych predyspozycji, zdolności (literackich, teatralnych, muzycznych i turystyczno – krajoznawczych.
          8. Tworzenie więzi z ziemią rodzinną, budzenie dumy narodowej i patriotyzmu.

          Grupy docelowe:

          1. Projektem objęci będą wszyscy uczniowie i uczennice kl. I-III Szkoły Podstawowej w Zalesiu, a zatem 33 dzieci (16 chłopców,17 dziewczynek).

          W zajęciach specjalistycznych - gimnastyka korekcyjna , wezmą udział te dzieci, u których zdiagnozowano określone problemy - 7 uczniów (3 chłopców i 4 dziewczynek). W zajęciach wyrównawczych wszyscy uczniowie i uczennice.

                         Działanie 2:

          Wyposażenie w pomoce dydaktyczne sali ćwiczeń zgodnie z indywidualnymi potrzebami uczniów, w których będą prowadzone zajęcia korekcyjno- kompensacyjne. A także wyposażenie w materiały i pomoce pracowni dydaktycznej do zajęć warsztatowych rozwijających kreatywność, wiarę we własne możliwości, .

          Działanie 3:

          • Przeprowadzenie zajęć warsztatowych uzupełniających podstawową wiedzę i umiejętności oraz rozwijających zainteresowania teatralne, muzyczne, przyrodnicze i społeczne uczniów z brakiem podstawowej wiedzy na temat sztuki, filmu, środowiska – 72 godz.
          • Przeprowadzenie zajęć gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy – 60 godz.

          Rezultaty:

          Rezultaty mierzone będą za pomocą działalności plastycznej, literackiej, muzycznej, technicznej i teatralnej. Powstanie książka, przedstawienie  teatralne i dekoracja do przedstawienia.

          1. Odczuwanie satysfakcji z działalności twórczej, potrzeba kontaktu z literaturą i sztuką.
          2. Odkrycie i rozwijanie własnych zainteresowań.
          3. Zdobycie nowych doświadczeń i poprawa umiejętności wypowiadania się w małych formach teatralnych.
          4. Poprawa jakości i efektywności oddziaływań terapeutycznych (Skorygowanie istniejącej wady postawy i doprowadzenie jej do stanu prawidłowego, bądź zatrzymanie wady i niedopuszczenie do jej pogłębienia) 71% uczniów i uczennic objętych wsparciem.

          Program "Wyprawa po wiedzę" jest adresowany do uczniów klas I- III. Powstał w ramach projektu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Mieście i Gminie Oleszyce” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków EFS. Wartość tego programu opiewa na 30 tysięcy złotych. Będzie on realizowany w latach 2010/2011 i 2011/2012 w tutejszej szkole. Będą prowadzone następujące zajęcia:

          L.p. Rodzaj zajęć Liczba godzin Czas trwania Liczba uczniów
          1. Gimnastyka korekcyjna 30 2010/2011 7
          2. Gimnastyka korekcyjna 30 2011/2012 7
          3. Zajęcia wyrównawcze dla uczniów z trudnościami w zdobywaniu umiejętności polonistycznych i społecznych 38 2010/2011 33
          4. Zajęcia wyrównawcze dla uczniów z trudnościami w zdobywaniu umiejętności polonistycznych i społecznych 38 2011/2012 33

           

          Harmonogram  realizacji zadań w ramach programu

          L.p.

          ZADANIA

          Rok szkolny

          1.

          Wyjazd do Teatru Maska w Rzeszowie

          luty 2011

          2.

          Warsztaty teatralne w szkole

          marzec 2011

          3.

          Wyjazd do kina Helios w Rzeszowie

          kwiecień 2011

          4.

          Wyjazd do Filharmonii w Rzeszowie

          maj 2011

          5.

          Wyjazd do Soliny- zwiedzanie elektrowni

          czerwiec 2011

          6.

          Zajęcia warsztatowe w szkole

          czerwiec 2011

          2011/2012

          7.

          Wyjazd do Teatru Maska w Rzeszowie

          październik 2011

          8.

          Wyjazd do Teatru Maska w Rzeszowie

          grudzień 2011

          9.

          Zajęcia warsztatowe w szkole – maski karnawałowe

          styczeń 2012

          10.

          Wyjazd do kina Helios w Rzeszowie

          marzec 2012

          11.

          Jak powstaje książka – wyjazd do Zakładów Poligraficznych w Rzeszowie: zwiedzanie drukarni, poznanie etapów powstawania książki w formie warsztatów, wizyta w profesjonalnej bibliotece miejskiej

          kwiecień 2012

          12.

          Zajęcia warsztatowe w szkole – drukujemy książkę pt. „Jak powstaje książka?”

          maj 2012

          „WYPRAWĘ PO WIEDZĘ” DO FILHARMONII W RZESZOWIE

           Do dnia dzisiejszego, tj. 31 maja słowo „filharmonia” dla wszystkich uczniów klas I-III było znane tylko z opowiadań Pani na lekcji, prezentowanych przez nią zdjęć i krótkich filmików. Dzisiaj gościliśmy w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Poznaliśmy i poczuliśmy magię tego miejsca podczas koncertu dla dzieci „Shrek w krainie bajek”. Dopiero tutaj odkryliśmy jak piękna jest muzyka, którą przecież tak dobrze znamy z bajek wielokrotnie przez nas oglądanych. A na koniec wielkie wydarzenie: Koncert się zakończył ogromnymi brawami, ok. 800 widzów opuściło widownię. W opustoszałej sali widowiskowej pozostaliśmy tylko my (33 uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Zalesiu) i dziecięca sekcja baletowa dająca swoje popisy podczas koncertu. A potem… wyszedł do nas Pan Cezary Pazura – aktor, którego wszyscy znają i który gościnnie prowadził dzisiejszy koncert. To kameralne spotkanie trwało niespełna godzinę, która wydała się nam tylko ulotną chwilką. Teraz jesteśmy bogatsi o nowe doznania, wrażenia, doświadczenia, zdjęcia i autografy.

          „WYPRAWĘ PO WIEDZĘ” DO TEATRU MASKA W RZESZOWIE

          7 maja 2011 r. wyruszyliśmy w kolejną „Wyprawę po wiedzę” do Teatru Maska w Rzeszowie, jedynego profesjonalnego teatru lalek na Podkarpaciu. Nasza przygoda rozpoczęła się od wędrówki po teatrze i spotkania z aktorem w tajemniczym miejscu po brzegi wypełnionym przeróżnymi lalkami: pacynkami klasycznymi i mimicznymi (mapety), kukłami zwykłymi oraz kukłami mechanicznymi z czempurytem, jawajkami, marionetkami, lalkami „buraku” (pochodzące z Japonii), cecelikami, a także cudnymi lalkami wymyślonymi przez scenografów.

          Każdy z nas mógł ożywić dowolną lalkę, wprawić ją w ruch, dać jej głos, a nawet zatańczyć z inną lalką. A potem usłyszeliśmy pierwszy dzwonek zapraszający do zajęcia miejsc na sali widowiskowej. Dzwonek drugi… trzeci… cisza na sali… kurtyna w górę i … „Przygody Guliwera” stały się naszymi przygodami. A na koniec były brawa, podziękowania i życzenia, bo Teatr Maska obchodzi 50-te urodziny. Wspaniały jubileusz, na który zjechali goście z teatrów w całej Polsce, a także uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu.