• Program - Nie pal przy mnie proszę

• PROGRAM PROFILAKTYCZNY -  "NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ"

Wydaje się, że wszyscy palący, jak i niepalący doskonale zdają sobie sprawę ze szkodliwości dla zdrowia dymu tytoniowego. Również sprawą oczywistą wydaje się fakt, że każdy rodzic chce chronić własne dziecko przed wszelkimi grożącymi mu niebezpieczeństwami. Dlaczego więc, aż 4 mln polskich dzieci /według danych szacunkowych – Raport; Stan zagrożenia epidemią palenia tytoniu w Polsce, WHO, Warszawa, 2009 r./ narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego, czyli na palenie bierne? Przecież bierne palenie ułatwia wprowadzenie dziecka w życie, w którym palenie papierosów jest normą.

Z tego powodu nasza szkoła w roku szkolnym 2010/2011 po raz pierwszy przystąpiła do realizacji Programu edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych „Nie pal przy mnie, proszę”, nad którym trzyma patronat Inspekcja Sanitarna. Program ten ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Składa się z pięciu zajęć warsztatowych prowadzonych przez wychowawców klas I-III, a częstym gościem na zajęciach bywa higienistka oraz pedagog szkolny. Na zakończenie realizacji programu planowany jest konkurs plastyczny pod tym samym tytułem: „Nie pal przy mnie, proszę”.

Nie zapomnieliśmy także o rodzicach uczniów naszej szkoły. Dla nich przygotowaliśmy prezentację multimedialną na temat: „Toksyczność dymu tytoniowego”, na którą zaprosiliśmy wszystkich rodziców uczniów klas 0-VI. Program ten jest realizowany pod kierunkiem Pani Renaty Skoczylas.