• Wycieczki

        • Wycieczka szkolna w Bieszczady VI 2016r.

          6-7 czerwca 2016 r uczniowie klas V  i VI   z opiekunami:  Aliną Gołas i Barbarą Wołoszyn pojechali na wycieczkę szkolną w Bieszczady.

          Z Zalesia wyjechaliśmy o 5:00 rano. Do Sanoka dotarliśmy około godziny 7:30 gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku założone w 1958r. - największy skansen w Polsce prezentujący zabudowę drewnianą z okresu od XVII do XX w., kulturę ludową Bojków, Łemków, Pogórzan Zachodnich, Dolinian, Pogórzan Wschodnich.W skansenie oglądaliśmy budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne, użyteczności publicznej i przemysłowe.

          Następnie udaliśmy się autokarem do Brzegów Górnych, gdzie wyruszyliśmy w Bieszczadzki Park Narodowy. Bieszczady są jedynymi górami w Polsce, gdzie wyróżniamy 3 piętra roślinne: piętro pogórzy, czyli dolin sięgające od 700-800 m.n.p.m, piętro regla dolnego, sięgające do 1150 m.n.p.m. i piętro połonin, czyli łąk wysokogórskich.. Szlakiem żółtymz Przełęczy Wyżnej mijając po drodze dwa ciekawe głazy upamiętniające poetę Jerzego Harasymowicza oraz pomnik poświęcony „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc” prawie padnięci weszliśmy na szczyt Połoniny Wetlińskiej (1255m.n.p.m) do Schroniska Chatki Puchatka. Wszyscy byli oczarowani krajobrazem. Po odpoczynku i posiłkuw schronisku młodzieżowym zeszliśmy do Brzegów Górnych, skąd autokarem udaliśmy się do Zagrody żubrów Nadleśnictwa Stuposiany w Mucznem. Tutaj obserwowaliśmy wypoczywające żubry po posiłku. Po drodze oglądaliśmy piece do wypalania węgla drzewnego - retorty. W Bieszczadach węglarze zwani budnikami zamieszkują w osadach zwanych Budami znajdującymi się w lasach i trudnią się wypalaniem węgla drzewnego.Następnie jadąc dużą pętlą bieszczadzką przyjechaliśmy do Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach gdzie zakwaterowaliśmy się i zjedliśmy obiadokolację. W ośrodku mieliśmy do wieczora 2 godziny odpoczynku. W wolnym czasie spacerowaliśmy po ośrodku (można było obejrzeć minizoo, Ogród Biblijny, miniatury obiektów sakralnych i  zakupić pamiątki). Następnie wszyscy bardzo grzecznie udali się spać. 

          Drugiego dnia wycieczki zwiedzaliśmy zaporę w Myczkowcach, następnie przejechaliśmy do Bóbrki gdzie zwiedzaliśmy bardzo nowocześnie urządzone Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza (Sala Górnictwa Naftowego, Sala Ekspozycji Rafineryjnych, Sala Historii Ziemi, Kopanka „Franek”, Kanadyjka, Obelisk, Stacja Benzynowa, Dom Łukasiewicza). Oglądaliśmy szyby ropy naftowej zmieniające się na przestrzeni lat, laboratorium i aptekę Łukasiewicza oraz lampy wynalezione przez Łukasiewicza. Poznaliśmy życie i twórczość Łukasiewicza.  Zobaczyliśmy sposób wydobywania ropy naftowej i zapoznaliśmy się z ciężką i niebezpieczną pracą górników.Badaliśmy własności ropy naftowej i poznaliśmy jej zastosowanie (w przemyśle, medycynie) podczas lekcji muzealnej pt. Co to jest ropa naftowa. W sklepie z pamiątkami można było zakupić lampę naftową i naftę oraz inne pamiątki związane z tym miejscem.

          Następnie przejechaliśmy do Żarnowca do Muzeum Marii Konopnickiej. Zwiedziliśmy z przewodniczką wystawę twórczości poetki oraz dworek ufundowany przez naród polski w 1903r., w którym żyła i tworzyła Maria Konopnicka. W Dworku znajduje się Kolekcja darów jubileuszowych („Spiżarnia", „Pokój Ciemny”, „Dawny Gabinet”). Prezentowane są na niej unikatowe adresy hołdownicze i dary, które otrzymała Maria Konopnicka z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej od różnych towarzystw, instytucji oraz osób z Europy i Ameryki. Zasadniczą część ekspozycji stanowią wnętrza mieszkalne („Gabinet”, „Sień”, „Jadalnia”, „Pokój Kredensowy” i „Kuchnia”) urządzone zgodnie z duchem epoki.

          Na koniec wycieczki przyjechaliśmy do Krosna do Centrum Dziedzictwa Szkła. Centrum Dziedzictwa Szkła to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Przewodnik przedstawił nam sposób powstawania i zdobienia szkła, rodzaje szkła, historię Huty Szkła w Krośnie. Obserwowaliśmy pracę hutników i kunszt artystów szkła,szlifowania i techniki zdobienia szkła. Podziwialiśmy piękno szklanej sztuki oglądając wystawę szkła. Niektórzy z uczniów mieli możliwość wybicia medalu ze szkła.

          W każdym ze zwiedzanych miejsc uczniowie kupowali pamiątki dla swoich bliskich.Następnie zjedliśmy obiad i udaliśmy się do autokaru w drogę powrotną. Do Zalesia przyjechaliśmy około godziny 20:00. Wycieczka była edukacyjna, ciekawa i bogata programowo. Zapraszamy do galerii zdjęć.

          Opracowała: Alina Gołas

          Rajd rowerowy Zalesie-Sucha Wola-Nowa Grobla-Zalesie

          13 października 2012r. 18 - osobowa grupa uczniów należących do Koła Turystyczno-Religijnego wybrała się na kolejną wyprawę rowerową w poszukiwaniu „znaków wiary naszych Ojców”. Tym razem nawiedziliśmy wieś Sucha Wola i Nową Groblę.

          Rajd rozpoczął się o godz. 10.00 przy Szkole Podstawowej w Zalesiu. Stamtąd przemieściliśmy się do Suchej Woli, gdzie zatrzymaliśmy się przy przydrożnej figurce by zrobić pamiątkową fotografię a także nawiedziliśmy miejscową Kaplicę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której w każdą niedziele i święta miejscowa ludność gromadzi się na Eucharystii. Swoją obecność w tym miejscu uwieczniliśmy na zdjęciu. Następnie, drogą polną, udaliśmy się do lasu, w którym znajduje się stary greckokatolicki cmentarz. Tam w ciszy zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się w intencji wszystkich zmarłych tam spoczywających. Kolejnym przystankiem był Kościół filialny w Nowej Grobli (parafia Bihale). W tym miejscu dane nam było zobaczyć wielki krzyż, który 30 lat temu zaczął krwawić oraz usłyszeć jego historię z ust naocznego świadka tamtych wydarzeń sprzed lat. Wizyta w Nowej Grobli została uwieczniona na zdjęciach: przy „cudownym” krzyżu, przy przydrożnym krzyżu oraz przy pomniku poświęconym żołnierzom i ludności, która zginęła w czasie II wojny światowej. Nieco zgłodniali udaliśmy się na posiłek. Gościny udzielił nam p. Szyk. W obiekcie należącym do Koła Łowieckiego „Łoś” mieliśmy możliwość piec i grillować kiełbaski. Posileni na ciele udaliśmy się w drogę powrotną. Rajd zakończył się przy Szkole Podstawowej w Zalesiu ok. godz. 15.00. Chociaż pogoda nie była taka jakbyśmy sobie ją wymarzyli to jednak w żaden sposób nie przeszkodziła nikomu z nas w realizacji powziętego zamierzenia.                                      Ks. Paweł Czerwonka

          Harmonogram wycieczek w roku szkolnym 2012/2013         Opracowała: B. Karkut-Szawara

          Klasa

          Termin

          Miejscowość

          Cel i założenia programowe

          Opiekun

          III-VI

          17.09.2012r.

          Horaj

          Udział w uroczystościach patriotycznych związanych z obchodami 73 rocznicy Bitwy pod Oleszycami.

          A. Gołas, A. Gryniewicz,

          L. Demska, B. Karkut –Szawara, E. Fil

          III-VI

          wrzesień 2012

          Horyniec – Zdrój

          Zajęcia na krytej pływalni.

           A. Gryniewicz, E. Fil

          0-III

          listopad 2012

          Lubaczów

          Kino Melodia.

          J. Buczek, R. Skoczylas,

          B. Karkut - Szawara,

          M. Zadworna

          IV-VI

           grudzień 2012

          Muzeum Kresów w Lubaczowie.

          Lekcja muzealna.

          R. Skoczylas

          0-III

          kwiecień 2013

          Muzeum Kresów w Lubaczowie.

          Poznanie dziejów miasta Lubaczów, kolekcji dzieł sztuki, twórczości ludowej.

          J. Buczek, M. Zadworna,

          B. Karkut - Szawara,

          R. Skoczylas

          III-VI

          kwiecień 2013

          Horyniec Zdrój.

          Zajęcia na krytej pływalni.

          A. Gryniewicz, E. Fil

          0-III

          maj 2013

          Państwowa Straż Pożarna w Lubaczowie

          Poznanie pracy strażaka. Zwiedzanie budynku straży. Obejrzenie nowoczesnego sprzętu.

          J. Buczek, M. Zadworna,

          B. Karkut - Szawara,

          R. Skoczylas

          II

          maj 2013

          Kalwaria Pacławska

          Zwiedzenie klasztoru Franciszkanów, Msza święta.

          ks. P. Czerwonka,

          B. Karkut - Szawara

          0-III

          czerwiec 2013

          Bolestraszyce, Przemyśl

          Poznawanie i rozpoznawanie nazw drzew i krzewów ogrodu botanicznego. Poznanie historii i zabytków Przemyśla.

          J. Buczek, M. Zadworna,

          B. Karkut - Szawara,

          R. Skoczylas

          IV-VI

          czerwiec 2013 –

          2 dniowa

          Kraków, Wieliczka

          Zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, poznanie historii jednej z najstarszych w Europie kopalni soli. Poznanie zabytków , historii i ważnych osobistości związanych z Krakowem

          A. Gryniewicz,

          L. Demska,

           

          IV-VI

          czerwiec 2013

          Załuże, Huta Złomy

          Ścieżka przyrodnicza Jedlina, ścieżka przyrodniczo dydaktyczna „Kobyle Jezioro”. Poznanie cech charakterystycz -nych Rezerwatu Jedlina, rezerwatu torfowiskowego „Źródło Tanwi”

          B. Karkut -Szawara

           

           

           

           

           

           

           

           

          Harmonogram wycieczek - 2011/2012

          Klasa

          Termin

          Miejscowość

          Cel i założenia programowe

          Opiekun

          IV - VI

          październik 2011

          Horyniec – Zdrój

          Zajęcia na krytej pływalni.

          A. Gryniewicz

          III-IV

          18.09.2011r.

          Zwierzyniec, Osuchy, Puszcza Solska

          Poznanie historii Zwierzyńca, Kościoła „Na Wyspie” pw. św. Jana Nepomucena, Dzwonnicy, obejrzenie filmu w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym, poznanie osobliwości Puszczy Solskiej

          E. Fil

          IV- V

          marzec-kwiecień 2012

          Muzeum Kresów w Lubaczowie.

          Lekcja muzealna.

          R. Skoczylas

          0,I,II,III

          maj 2012

          Muzeum Kresów w Lubaczowie.

          Poznanie dziejów ziemi lubaczowskiej, kolekcji dzieł sztuki, twórczości ludowej.

          J. Buczek, M. Zadworna,

          B. Karkut – Szawara, R. Skoczylas

          0,I,II,III

          maj 2012

          Państwowa Straż Pożarna w Lubaczowie

          Poznanie pracy strażaka. Zwiedzanie budynku straży. Obejrzenie nowoczesnego sprzętu.

          J. Buczek, M. Zadworna,

          B. Karkut –Szawara, R. Skoczylas  

          II

          maj 2012

          Kalwaria Pacławska

          Zwiedzenie klasztoru Franciszkanów i kapliczek kalwaryjskich, Msza święta.

          Ks. P. Czerwonka, R. Skoczylas

          0,I,II,III

          czerwiec 2012

          Zamość

          Poznanie zabytków miasta: Ratusza na Rynku Wielkim, Katedry, oglądanie zwierząt w ZOO.

          J. Buczek, M. Zadworna,

          B. Karkut –Szawara, R. Skoczylas

          IV i VI

          Czerwiec 2012

          Bieszczady

          Zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, poznanie historii Bieszczadzkiego Parku Narodowego, przejście szlakiem turystycznym na Połoninę Caryńską.

          L. Demska, B. Wołoszyn

           

          Wycieczka do Zamościa 31 maja 2012

           31 maja 2012 r. uczniowie klas 0 -III byli na wycieczce w Zamościu. Głównym punktem wyjazdu było odwiedzenie Ogrodu Zoologicznego im Stefana Milera. Największą atrakcją było podziwianie różnych zwierząt w odnowionych blokach np.: motylarnia, terraria, akwaria, wybiegi dla dzikich zwierząt itp. Dzieci poznały miejsca występowania, sposoby odżywiania się i zwyczaje zwierząt takich jak: żółwi, kotów arabskich, lwów, kangurów, małp, lam, wielbłądów, niedźwiedzi brunatnych, skunksów, strusi, papug, ptaszników, wężów oraz wielu gatunków motyli i ryb.

           Po trzech godzinach zwiedzania ZOO uczniowie pojechali na rynek w Zamościu. Obejrzeli zabytkowe kamienice z Ratuszem, przeszli głównymi ulicami miasta. Zrobili zakupy pamiątek i pamiątkowe zdjęcia na tle rynku. Potem udali się do Restauracji Polonia na obiad. Pyszne pierożki i miła obsługa w restauracji była ostatnim punktem wycieczki. Po godzinie czternastej, trochę zmęczeni udali się w drogę powrotną do domów. To była udana wycieczka pełna nowych doświadczeń i wrażeń.                Opracowała: Barbara Karkut-Szawara: Barbara karkut-Szawara 

          Zajęcia w terenie - Stare Sioło 5 czerwca 2012 

          W dniu 5.06. 2012r. w ramach zajęć kółka przyrodniczego i kółka matematycznego uczniowie klas IV-VI byli na zajęciach terenowych w Szkółce Leśnej w Starym Siole pod opieką pani Barbary Karkut- Szawary i pani Lucyny Demskiej. Głównym celem zajęć przyrodniczych było zapoznanie z zasadą funkcjonowania szkółki leśnej. Następnie pogłębiali wiedzę o lesie na podstawie planu wyeksponowanego na zapleczu dydaktycznym szkółki leśnej na tematy:

          • Jak leśnicy chronią i pielęgnują las
          • Gospodarka leśna
          • Owady – pożyteczne i chronione
          • Gady( replika)
          • Skrzydlaci mieszkańcy  lasu
          • Grzyby
          • Wędrówki leśne
          • Rozpoznawać drzewo każdy może
          • Role leśnika w Lesie
          • Dokarmianie zwierząt
          • Poradnik leśnego wędrowcy:
          • Ekologiczna rola lasu
          • Wartość biocenozy martwych drzew.

          Wszyscy uczniowie robili notatki, zdjęcia, chętnie przyswajali podane informacje. Kolejnym etapem zajęć było dokonywanie pomiarów obiektów na terenie szkółki leśnej, za pomocą przywiezionych miarek. Uczniowie zapisywali pomiary i dokonywali obliczeń pól, obwodów, ilości zużytych materiałów do wyboru ławek itp.

          Około godziny 15 zaczął padać deszcz wszyscy schroniliśmy się w altance, tam pracownik rozpalił nam ognisko piekliśmy kiełbaski, podczas posiłku śpiewaliśmy piosenki. To były ciekawe i interesujące zajęcia.       Opracowała: Barbara Karkut-Szawara

          Wycieczka w Bieszczady 22-23 maja 2012r.

          W dniach 22 - 23 maj 2012 r. uczniowie klasy IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Zalesiu uczestniczyli w wycieczce szkolnej w Bieszczady.

          22 maja o godzinie 5 rano wyruszyliśmy, busem z Zalesia, do pierwszego punktu naszej wycieczki – Sanoka. Tam zwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego. Miejsce godne polecenia zwiedzającym, ze względu na unikatową, typowo bieszczadzką architekturę ludową. Zwiedzanie trwało prawie dwie godziny. Zobaczyliśmy przepiękne cerkwie, chaty Bojków, Łemków, wstąpiliśmy do szkoły, obejrzeliśmy wiatraki, pasiekę, kuźnię i wiele, wiele innych.

          Kolejnym punktem wycieczkowym była miejscowość Bóbrka. Zwiedziliśmy tam Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Jest to najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej, gdzie zachowały się autentyczne obiekty i dokumenty – świadectwa historii rozwoju przemysłu naftowego, od jego narodzin po dzień dzisiejszy.

          Następnie udaliśmy się do miejsca noclegowego w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wypoczynkowym w Myczkowcach. Po zakwaterowaniu zwiedziliśmy znajdujący się na terenie w/w ośrodka Ogród Biblijny i Centrum Kultury Ekumenicznej, w którym mogliśmy obejrzeć miniatury podkarpackich cerkwi i kościołów, a także cerkwie, które dziś znajdują się po stronie ukraińskiej. Potem udaliśmy się do Mini Zoo, gdzie mogliśmy obejrzeć daniele, lamy, kozy, sarny. Wieczorem wybraliśmy się na spacer po okolicy i zaporze wodnej. Po powrocie do ośrodka kolację połączyliśmy z ogniskiem.

          Następnego dnia po śniadaniu spotkaliśmy się z przewodnikiem i udaliśmy się na Połoninę Wetlińską, malowniczym szlakiem znajdującym się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Około godziny 14 udaliśmy się w drogę powrotną. W Przemyślu zatrzymaliśmy się na posiłek. Po obiedzie spacerowaliśmy po centrum miasta, podziwiając architekturę Przemyśla. Do Zalesia wróciliśmy około godziny 20. To była udana wycieczka. Dostarczyła nam wielu doświadczeń i niezapomnianych przeżyć. 

           Opracowała: Lucyna Demska

          Wycieczka Osuchy, Zwierzyniec

          W dniu 18 września 2011 roku uczniowie klasy III oraz IV wraz z opiekunem panią Ewą Fil wyruszyli na wycieczkę do Zwierzyńca. Wycieczka została zorganizowana jako nagroda dla uczniów, którzy występowali w ubiegłym roku z okazji Dnia Białej Laski dla osób niewidomych i niedowidzących z koła Lubaczów. Osoby z Polskiego Związku Niewidomych należące do koła Lubaczów, również uczestniczyły w tej wyprawie. 

          W niedzielę rano osiemnastu uczniów wyruszyło autokarem z Zalesia, po drodze dołączyli się pozostali uczestnicy oraz przewodnik. Pogoda dopisywała gdyż było bardzo ciepło i słonecznie.

          W czasie jazdy przewodnik barwnie opowiadał o historii okolicznych miejscowości oraz przedstawiał interesujące informacje i ciekawostki. Był również czas na drugie śniadanie, które dzieci bardzo chętnie spałaszowały. Pierwszy postój odbył się w miejscowości Osuchy, gdzie znajduje się cmentarz partyzantów Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej. Wszyscy uczestnicy poznali historię największej bitwy partyzanckiej stoczonej na terenie Lubelszczyzny w dniach 25-26 czerwca 1944 roku oraz oddali hołd poległym. Kolejny punkt programu został zrealizowany w miejscowości Górecko-Kościelne gdzie dzieci uczestniczyły we mszy świętej sprawowanej w Sanktuarium Św. Stanisława, które zostało zbudowane z modrzewia w XVII wieku. Kościół jest bardzo pięknie usytuowany wśród drzew a w jego wnętrzu znajdują się relikwie, które ofiarował w 1968 r. ówczesny kardynał Karol Wojtyła. Po mszy świętej uczestnicy spacerując Aleją Dębów, zostali zaznajomieni z historią miejscowości, na którą ogromny wpływ miały objawienia Św. Stanisława. Następnie mieliśmy okazje zobaczyć dwie urokliwe drewniane kaplice z elementami barokowymi: „Pod dębami” oraz „Na wodzie”. Było to w drodze do źródełka z leczniczą wodą o wdzięcznej nazwie „Boża łezka”. Każdy chciał spróbować wody ze źródełka bo jak głosi legenda pijąc tą wodę należy usilnie myśleć o jednym dobrym życzeniu, a wtedy ono się spełni. Nadszedł czas na główną atrakcję wycieczki czyli Zwierzyniec, tutaj zwiedzanie rozpoczęto od odwiedzenia Muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego. Najpierw nastąpiła projekcja filmu przedstawiającego Roztocze na przestrzeni lat oraz w różnych porach roku. Następnie po obejrzeniu wystawy czasowej, z której można było się dowiedzieć min jak zostać strażnikiem leśnym, nastąpiło zwiedzanie wystawy głównej, która najbardziej spodobała się dzieciom. Była to nowoczesna wystawa łącząca obraz i dźwięk, która przedstawiała jak ukształtowały się tereny Roztocza oraz obecną faunę i florę. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o przyrodzie oraz prezentowała różne zwierzęta, jak się okazało niektóre były dobrze znane dzieciom, inne całkiem nowe. Dodatkową atrakcją było to, że niektórych eksponatów, oczywiście za zgodą pani przewodnik można było dotknąć, bo przecież nie co dzień można stanąć oko w oko z niedźwiedziem a co dopiero zobaczyć konika polskiego. Później miało miejsce zwiedzanie Kościoła na Wodzie, znajdującego się na malutkiej wyspie, którego barokowe wnętrze oraz piękne położenie robią wspaniałe wrażenie. Nadarzyła się okazja aby pozbyć się resztek drugiego śniadania ponieważ znajdowało się tam mnóstwo kaczek, które uczniowie ochoczo dokarmiali. Po intensywnym zwiedzaniu nadszedł czas na chwilę odpoczynku i coś słodkiego. Udaliśmy się do cukierni, gdzie najbardziej popularnymi smakołykami były lody gałkowe oraz gofry. Nieopodal znajdowały się kramiki z pamiątkami, które również nie mogły pozostać niezauważone.

          W godzinach popołudniowych przyjechaliśmy na miejsce postojowe w lesie skąd wyruszyliśmy pieszo na Czartowe Pole. W trakcie wędrówki podziwiano piękno przyrody, którego przykładem były wodospady na potoku Sopot. Zmęczeni dotarliśmy na miejsce biwakowe gdzie rozpalono ognisko i był czas na pieczenie kiełbasek. Był to ostatni punkt programu po którym nastąpił powrót do domu. Dzieci zostały odebrane przez rodziców w Zalesiu około godziny 19:00. Wycieczka stanowiła okazję dla uczniów aby zintegrować się z osobami niedowidzącymi, a przede wszystkim poznać walory Roztocza; charakterystyczną przyrodę oraz zabytki.                Opracowała: Ewa Fil

          Lekcja przyrody w Latoszynie

          Dnia 12 maja 2011r. uczniowie klas IV, V, VI naszej szkoły byli na wycieczce do Latoszyny w Oleszycach w ramach zajęć kółka przyrodniczego i artystycznego. Uczestnicy wycieczki przeszli aleję pomników przyrody  poznali historię niektórych okazów , zachwycali się pięknem  resztek parku słynnych rodów. Upamiętniali te zajęcia fotografując napotykane okazy roślin i zwierząt. Podczas całej wycieczki przyrodniczej towarzyszył nam miłośnik przyrody Pan Jerzy Skoczylas ,który dzielił się swoją wiedzą. Drugim etapem wycieczki było przejście na teren nieużytkowanej murowanej cerkwi grekokatolickiej Św. Onufrego z 1809r. w Oleszycach. Tam uczniowie wykonali szkice budowli sakralnej.                            Opracowała: Barbara Karkut - Szawara

          Wycieczka do Warszawy dla Najlepszych - 2010/2011

          15 kwietnia 2011r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy, organizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Lubaczowie. Około godz.11:00 byliśmy w Warszawie. Na samym początku poseł PO oprowadził nas po Sejmie - wzięliśmy udział w posiedzeniu Sejmu, słuchaliśmy wykładu na temat historii Sejmu oraz zwiedziliśmy miejsce niedostępne dla innych zwiedzających (tj. kapliczkę sejmową). Pod koniec wizyty zjedliśmy obiad w sejmowej restauracji.

          Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, po którym oprowadzał nas przewodnik. Mieliśmy okazję poczuć się jak Warszawiacy w czasie powstania warszawskiego w 1944r., ponieważ przez cały czas było słychać odgłosy strzałów. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądała wojenna drukarnia, przejść kanałem, obejrzeć film ukazujący panoramę miasta po powstaniu, poznać dokładną historię warszawskiego getta, obejrzeć samolot, który niósł pomoc walczącej Warszawie - Liberator B - 24J.  Część ekspozycji ukazywała mniejszość niemiecką oraz ich zbrodniczą działalność w polskiej stolicy  w okresie powstania i po kapitulacji. Spacerowaliśmy po Parku Wolności oraz odwiedziliśmy Miejsce Pamięci. Przewodnik starał się w nas zaszczepić przekonanie, że patriotyzm to nie powód do wstydu.

          Pod koniec wycieczki opiekunowie zorganizowali niespodziankę jaką był seans w kinie 5D. Czekając na odpowiednią godzinę mieliśmy czas wolny - mogliśmy coś zjeść lub pochodzić po centrum handlowym. Długo wyczekiwany film pt." Trzęsienie ziemi" wszystkim bardzo się podobał. Według mnie wycieczka była bardzo udana.                Opracowała: Natalia Serwin

          Wycieczka do Krasnobrodu - 28 XI 2010

          Na zaproszenie Prezesa Polskiego Związku Niewidomych w Lubaczowie Pana Zygmunta Florczaka  uczniowie klasy III i VI gościli na wycieczce krajoznawczej w Krasnobrodzie. Wycieczkę oprowadzał po naszej małej ojczyźnie przewodnik Pan Z. Kubrak. Uczniowie poznali historię każdej przydrożnej kapliczki, każdego pomnika, kościoła leżących na trasie przejazdu.

          Krasnobród - miejscowość położona w dolinie Wieprza, posiadająca wyjątkowe walory krajobrazowe, przyrodnicze i historyczne, miejsce kultu religijnego.

          Uczniowie poznali historię:

          -  "Kaplicy na wodzie" stojącej w miejscu objawienia Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi w 1640 r.,

          - Rzeźby "Objawienie się Matki Bożej Jakubowi Ruszczykiwi",

          - Rzeźby "Kalwarii Krasnobrodzkiej" wykonanej przez Lucjana Borutę w latach 1980 - 1981,

          - Kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętrzej Marii Panny ufundowanego przez królową Marysieńkę Sobieską jako wotum wdzięczności za cudowne uzdrowienie, wzniesionego w latach 1690 - 1699 wg projektu Jana Michała Linka,

          - Cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej znajdującej się w ołtarzu kościoła,

          Kościoła drewnianego z XVIII w w Tomaszowie Lubelskim pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej.

          Podziwiali muzykę graną na organach 62 piszczałkowych, zwiedzali Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej,  Kaplicę Świętego Rocha położoną w lesie z drzewa jodłowo - bukowego. Opiekunem wycieczki była Pani Barbara Karkut - Szawara.

          Wycieczka do Nowin Horynieckich, Narola i Rabinówki

                   12 czerwca 2010r. uczniowie klas „0’’, I, II i VI pojechali na wycieczkę do Nowin Horynieckich, Narola i Rabinówki. Kierownikiem wycieczki była Pani Maria Zadworna, opiekunami: Lucyna Demska, Józefa Buczek i Barbara Karkut - Szawara.

                       Pierwszym etapem wycieczki były Nowiny Horynieckie. Tam uczniowie poznali piękny zakątek Roztocza, źródełko, kapliczkę św. Antoniego i miejsce objawień Matki Bożej, poznali historię tego uroczego miejsca.

                       Następnie udali się  w kierunku Narola gdzie zapoznali się z historią zamku Łosiów oraz obejrzeli roślinność parku przypałacowego. Ostatnim etapem wycieczki była stadnina koni „Rogowe Kopce’’ w Rabinówce. Uczniowie zobaczyli mini zoo – poznali zwierzęta żyjące w tej zagrodzie (kozy, kuce, gołębie, dziki, orły, sokoły, bażanty). Pracownik stadniny pokazał nam konie: klacze, źrebaki, ogiery. Kolejną atrakcją była 40-minutowa przejażdżka bryczką do Maził i z powrotem. Po powrocie czekało na nas rozpalone ognisko, przy którym dzieci piekły kiełbaski i piły herbatę. Każdy miał też okazję przejechać się na kucyku. Ostatnią godzinę dzieci spędziły na placu rekreacyjnym. Wszyscy wrócili zdrowi, zadowoleni i pełni wrażeń.

          Szkolna Wycieczka Do Warszawy  21-23 Maja 2010 R.

          Dnia 21 maja 2010 r, pod opieką naszych wychowawców: Anny Gryniewicz i Renaty Skoczylas, wyruszyliśmy na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Wygodny bus wiózł nas na północ Polski wprost do miasta króla Zygmunta – Warszawy.

          Nasza wędrówkę po mieście rozpoczęliśmyod zwiedzania lotniska ,,Okęcie” im. Fryderyka Chopina. Tam zobaczyliśmy różne typy samolotów, usiedliśmy za sterami jednego z nich, słuchając opowiadań pilota o odpowiedzialnej i ciężkiej pracy pracowników LOTu.

          Następnie udaliśmy się do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, w którym zobaczyliśmy zwierzęta z różnych stron świata. Najbardziej podobały nam się małe śmieszne pingwiny i ogromne afrykańskie słonie. Uwieńczeniem zwiedzania było obserwowanie jak i czym są   karmione foki przez swych opiekunów. Długo nie mogliśmy odejść od ich wybiegu. Foczki  były bardzo zabawne, a my patrząc na ich obiadek też poczuliśmy się  bardzo głodni, więc śpiesznie  udaliśmy się na zaspokojenie swych wilczych  apetytów.

          Szybko uciekał czas, a na nas  czekał jeszcze spacer po Starym Mieście. Podziwialiśmy jego piękne, stare kamieniczki w świetle zachodzącego słońca,  słuchając informacji dotyczących historii i architektury tego miejsca. Zobaczyliśmy między innymi Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Warszawską Syrenkę, Pałac Prezydencki.

          Drugiego dnia po śniadaniu  poszliśmy do kościoła na Mszę Świętą. Po  nabożeństwie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które w niepowtarzalny i niezapomniany  sposób  poruszyło  naszą wyobraźnię,   poprzez zastosowanie  nowoczesnych efektów multimedialnych, które przybliżyły nam powstańczą rzeczywistość. W tym dniu to jeszcze nie był koniec atrakcji, ponieważ przejechaliśmy kilka stacji  metrem,  a wieczorem udaliśmy się na coś dla „ducha„ do Teatru Muzycznego  Roma  na musical  pt. ,,Upiór w operze”. Blisko 3 godz. obcowaliśmy ze sztuką w najlepszym wydaniu. Podziwialiśmy zmieniającą się scenografię, kostiumy, oraz tą jakże cudowną muzykę, której nie da się zapomnieć (brzmiała nam w uszach jeszcze przez wiele, wiele dni). Od tamtej pory każdy z uczestników wycieczki  mówi,  że opera jest SUPER.

          Rankiem trzeciego dnia pojechaliśmy na plac zabaw, gdzie oddaliśmy się zabawie na rozmaitych bardziej lub mniej skomplikowanych zjeżdżalniach i huśtawkach. Następnie odwiedziliśmy kino 5D, co okazało się jeszcze lepszą zabawą  niż poprzednia. Po raz pierwszy mogliśmy obejrzeć film w pięciu wymiarach. Było to bardzo realne uczucie.  Niektórzy z nas tak  głośno krzyczeli, że byli ponoć słyszani w swych domach.

          Po takich emocjach potrzebne było uspokojenie  poprzez obcowanie z naturą i to znaleźliśmy   w trakcie zwiedzania najpiękniejszego ogrodu w Europie „Łazienek Królewskich”, gdzie znajduje się Pałac Na Wodzie, Stara Pomarańczarnia, Teatr na Wodzie, oraz pomnik Fryderyka Chopina. Byliśmy zaskoczeni powierzchnią ogrodu,  jego pięknem, zadbanymi trawnikami oraz rabatami kwitnących róż, azali i rododendronów. Po ogrodzie spacerowały dumne pawie, które rozkładały przed nami swe wielobarwne  ogony pokazując się w całej swej krasie, jakby   przez to  chciały nam powiedzieć „ patrzcie jakie jesteśmy piękne”.

          Wszystko, co dobre szybko się kończy. To, co zobaczyliśmy pozostanie na zawsze w naszej pamięci.  Z tą świadomością wolnym krokiem podążaliśmy w kierunku naszego  busa, który bezpiecznie zawiózł nas do domu.                Uczniowie kl.VI