• Regulamin sali ćwiczeń

• REGULAMIN SALI ĆWICZEŃ

SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZALESIU

1. Założenia ogólne
        1. Sala ćwiczeń jest miejscem przeznaczonym wyłącznie do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego, gimnastyki korekcyjnej, rozgrywek sportowych i innych zajęć sportowych.
        2. Za bezpieczeństwo ćwiczących podczas zajęć odpowiada prowadzący zajęcia.
        3. Wszystkie zajęcia na sali odbywają się w sposób zorganizowany.
        4. Za stan sali, sprzętu i urządzeń odpowiadają: dyrektor szkoły, nauczyciel wychowania fizycznego, personel pedagogiczny.
        5. Sprzęt gimnastyczny i urządzenia są dobrem społecznym szkoły. Opiekę nad nimi w czasie zajęć sprawuje zespół ćwiczący. Za stan sprzętu używanego do ćwiczeń odpowiada nauczyciel, osoba prowadząca zajęcia.
        1. Postanowienia szczegółowe
        1. Wszystkich ćwiczących obowiązuje strój gimnastyczny: obuwie gimnastyczne (halówki, trampki itp.), spodenki, koszulka.
        2. Nauczyciele wchodzą na salę w obuwiu gimnastycznym.
        3. Należy dbać o to, aby strój gimnastyczny był czysty.
        4. Ze względów higienicznych niewskazane jest pożyczanie między uczniami stroju gimnastycznego.
        5. Każda klasa czy zespół korzystający z sali jest odpowiedzialny za ład i porządek.
        6. Sprzęt do ćwiczeń należy rozstawiać tylko w obecności nauczyciela. Wszelkie uszkodzenia sprzętu należy natychmiast zgłosić prowadzącemu zajęcia.
        7. Grupy ćwiczebne mogą przebywać na sali ćwiczeń tylko w obecności nauczyciela.
        8. Każdy wypadek uczniowie zgłaszają nauczycielowi.
        1. Czynności jakich należy dopełnić, by korzystać z sali gimnastycznej
        1. Wybrać osobę odpowiedzialną za grupę.
        2. Zapoznać się z regulaminem sali ćwiczeń.
        3. Przestrzegać postanowień regulaminu.
        4. Należy punktualnie rozpoczynać zajęcia i punktualnie je kończyć.
        1. Zachowanie się w sali ćwiczeń

Zabrania się:

1. Wchodzenia na salę w obuwiu niesportowym.
        2. Uprawiania ćwiczeń w stroju niesportowym.
        3. Wchodzenia na salę w czasie przerw oraz poza obowiązującymi godzinami wychowania fizycznego  lub innych zajęć sportowych.
        4. Brutalnego zachowywania się, krzyków, popychania się.
        5. Wspinania się po drabinkach, kopania piłki w sposób niezorganizowany ze względu na niebezpieczeństwo.
        6. Przesuwania sprzętu po parkiecie - sprzęt należy przenosić.

Sala ćwiczeń służy dobru całej młodzieży. Podstawowym warunkiem zdrowotnym wszystkich ćwiczeń jest jak najdalej posunięta higiena pomieszczenia, w którym ćwiczenia się odbywają. Utrzymanie czystości na całej sali wymaga dużego, codziennego wkładu pracy.

Wewnątrzszkolny regulamin korzystania z sali ćwiczeń i sprzętu sportowego  na czas pandemii COVID-19 obowiązujący w Szkole Podstawowej w Zalesiu

1. Podczas przebywania w obrębie sali ćwiczeń obowiązują ogólne zasady higieny: mycie rąk przed i po zajęciach wychowania fizycznego oraz przypominanie o ochronie podczas kichania, kaszlu i unikaniu dotykania oczu, nosa, ust a także zachowanie dystansu podczas przebierania się  w strój sportowy.
        2. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć i zdezynfekować należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
        3. Należy wietrzyć salę w czasie przerw, a w razie potrzeby także w trakcie zajęć.
        4. Uczniowie po zakończeniu zajęć odkładają przybory sportowe w wytyczone miejsce.
        5. Po każdych zajęciach odbywających się na boisku szkolnym i korzystaniu z przyrządów sportowych należy dokonać ich dezynfekcji.
        6. Jeżeli nauczyciel zaobserwuje u ucznia niepokojące objawy należy go odizolować w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców.

Nauczyciel wychowania fizycznego

Mieczysław Zadworny