• Misja szkoły

• Misja Szkoły Podstawowej w Zalesiu:

Dajcie dzieciom wszystko, co świat ma najlepszego.                                                Deklaracja Praw Dziecka

1. Jesteśmy szkołą, która swoje działania opiera na takich wartościach jak: miłość, mądrość, sprawiedliwość, odpowiedzialność, tolerancja, poszanowanie godność drugiego człowieka, wrażliwość, życzliwość, poszanowanie cudzej i swojej własności, patriotyzm i wolność.
          2. Struktura naszej szkoły opiera się na zgodnym współistnieniu i współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców.
          3. Szanujemy prawo każdego człowieka do odmienności myśli, poglądów, przekonań, wyboru dróg życiowych i kreatywnego myślenia.
          4. Pielęgnujemy umiejętności dzielenia się emocjami, uwrażliwiamy uczucia innych ludzi.
          5. Podstawą naszego działania jest rzetelne zdobywanie, pogłębianie i przekazywanie wiedzy i umiejętności przydatnych życiu i w pełnieniu różnych odpowiedzialnych ról społecznych.
          6. Działamy po to :
            • aby nasi uczniowie byli należycie przygotowani dalszego kształcenia w gimnazjum, umieli samodzielnie myśleć, nienagannie się zachowywać, sprawnie działać i realizować swe talenty i zainteresowania,
            • aby rodzice naszych uczniów współpracowali ze szkołą zwłaszcza w realizacji zadań wychowawczych i opiekuńczych, byli zadowoleni z pracy nauczycieli i wychowawców,
            • aby kadra pedagogiczna systematycznie podnosiła swoje kwalifikacje i osiągała jak najlepsze efekty w pracy z uczniami,
            • aby szkoła cieszyła się dobrą opinią w środowisku, była przyjazna i bezpieczna dla uczniów i nauczycieli.
          7. Założenia powyższe zamierzamy osiągnąć poprzez :
            • rytmiczną realizację wybranych przez nauczycieli programów nauczania ujętych w Szkolnym Zestawie Programów ukierunkowanych na potrzeby dziecka i jego środowiska,
            • systematyczną realizacją tzw. Ścieżek edukacyjnych,
            • stosowanie aktywnych metod nauczania,
            • konsekwentną realizacją wewnątrzszkolnego systemu oceniania i szkolnego programu wychowawczego,
            • przestrzeganie w praktyce szkolnej postanowień Statutu Szkoły,
            • właściwe wykorzystywanie w procesie lekcyjnym istniejących w szkole środków dydaktycznych,
            • systematyczne doposażenie szkoły w nowoczesne pomoce naukowe,
            • systematyczną współprace z rodzicami i środowiskiem,
            • systematyczne polepszenie warunków nauki i pracy,
            • doskonalenie kadry pedagogicznej.
          8. Jesteśmy przekonani, że realizacja naszych założeń zapewni nie tylko wysoki poziom nauczania i wpłynie na kształcenie właściwych postaw i umiejętności uczniów, ale także przyczyni się do akceptacji szkoły przez uczniów i rodziców. Szkoła spełniać będzie oczekiwania uczniów i rodziców w zakresie kształcenia, wychowywania i opieki.