•     Historia Szkoły Podstawowej w Zalesiu

Szkoła Podstawowa w Zalesiu powstała z inicjatywy mieszkańców i miejscowych władz pięć lat po zakończeniu II wojny światowej. Szkoła, od 1 września 1950 r. przez początkowe cztery lata mieściła się w prywatnym budynku, należącym do Pana Jana Katy. Była to szkoła czteroklasowa z jednym nauczycielem. Uczęszczały do niej dzieci z Zalesia i Lipiny. Pierwszą kierowniczką szkoły została Pani Zofia Stachowska. W 1954 r. szkoła została przeniesiona do budynku świetlicy wiejskiej w Zalesiu. Najpierw nauka odbywała się w jednej sali, a jedną z klas przeniesiono do budynku prywatnego Pani Stanisławy Okojew. Później szkoła dysponowała trzema salami lekcyjnymi, korytarzem i małym pokojem nauczycielskim. Nauka odbywała się na dwie zmiany. Klasy były łączone. W 1960 roku szkoła składała się z pięciu klas, w następnym roku z sześciu a w 1962 r. już z siedmiu. Wcześniej uczniowie od piątej klasy wzwyż chodzili do Szkoły Podstawowej w Oleszycach. W 1966 roku wprowadzono w szkołach naukę w systemie ośmioklasowym, więc i szkoła w Zalesiu liczyła od tego roku osiem klas.
                Kolejną ważną datą w historii szkoły jest rok 1969 kiedy to oddano do użytku obecny budynek szkoły. W latach 1999 - 2004 doszło do rozbudowy budynku: budowano nową część z piętrem, gdzie znajdują się dwie sale lekcyjne, korytarz, biblioteka, kotłownia. Zmieniono także dach, wprowadzono centralne ogrzewanie i wybudowano sanitariaty wewnętrzne.

Kierownicy i dyrektorzy szkoły to:

1. Zofia Stachowska - 1 rok,
          2. Kazimierz Skiba - 3 lata,
          3. Jarosław Bartoszko - 1 rok,
          4. Krystyna Wojtyna - 1 rok,
          5. Mieczysława Sitko - 5 lat,
          6. Karol Kunc - 2 lata,
          7. Eugeniusz Pliszka - 3 lata,
          8. Michał Załuski - 3 lata kierownik i 36 lat dyrektor szkoły,
          9. Alina Gołas - od 01.09.2005 r. do 31.08.2015r. dyrektor szkoły,
          10. Lucyna Demska - od 01.09.2015r. do 31.08.2020r. dyrektor szkoły
          11. Beata Goraj - od 01.09.2020r. do 31.08.2023 r. dyrektor szkoły
          12. Renata Skoczylas - od 1.09.2023 r.

Od powstania szkoły do 2005 r. w szkole uczyło 63 nauczycieli.

Wybitne osiągnięcia szkoły to:

• I miejsce w punktacji zespołowej szkół w tenisie stołowym w województwie,
          • Uczennica Elżbieta Łysiak została powołana do kadry Polski tenisa stołowego w kategorii młodziczek w 1979 r.,
          • Wyróżnienie Kuratora Oświaty w Rzeszowie - jako jedynej szkoły wiejskiej w województwie za bardzo dobre wyniki dydaktyczne /6, 7, 8, 8, 9 stanin/ - 2011 r.

Historię szkoły przygotowała klasa VI z nauczycielem mgr Agnieszką Motyką dzięki uprzejmości Pana Dyrektora

mgr Michała Załuskiego /15.10.2009r./.